Paríž 5. apríla 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Fabrice Wislez)

Na ostrove Réunion v Indickom oceáne sa opäť k životu prebudila jedna z najaktívnejších sopiek na svete – Piton de la Fournaise, ktorá býva aktívna v priemere jeden- až dvakrát do roka

Na snímke sopka Piton de la Fournaise

Pri erupciách sa na jej svahoch vytvárajú dlhé lávové „rieky“, ktoré sa podľa správ z nedele blížia k cestnej komunikácii v údolí, informoval miestny spravodajhský portál linfo.re.

Vulkanológovia zatiaľ nedokážu odhadnúť, či sa dostanú až k ceste. Uviedli však, že tok lávy je „mimoriadne aktívny“. Aktivitu sopky po troch dňoch erupcií však označili za stabilizovanú.

Podľa vedcov erupcii predchádzalo slabé zemetrasenie, únik lávy však nie je jej dôsledkom. Podľa vulkanologičky Aline Peltierovej sa tentoraz zrejme uvoľnila magma, ktorá sa nahromadila pod povrchom sopky pri erupcii vo februári.

Lávové „rieky“, ktoré sa vytvárajú na úbočiach sopky Piton de la Fournaise, lákajú na ostrov každoročne tisíce turistov. Tentoraz však tento prírodný sledujú len vulkanológovia, keďže aj na ostrove Réunion – rovnako ako v pevninskom Francúzsku – platia obmedzenia na pohyb ľudí mimo svojho bydliska, ktoré súvisia s epidémiou koronavírusu SARS-CoV-2.

Ostrov Réunion je jednou z najznámejších tzv. horúcich škvŕn na Zemi – geologických lokalít na povrchu Zeme, kde dochádza počas dlhého obdobia (milióny rokov) k sopečnej činnosti.

Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj