Denpasar 4. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Firdia Lisnawati)

Sopka Agung na indonézskom ostrove Bali sa upokojila. Z hory vysokej 3142 metrov stúpal v pondelok len tenký oblak sírnych pár a nebola zaznamenaná žiadna erupcia, uviedla agentúra AP s odvolaním sa na indonézsky úrad na zmierňovanie následkov prírodných katastrof.
Na snímke sopka Agung pri meste Karangasem na indonézskom ostrove Bali

Napriek tomu stále platí výstraha najvyššieho stupňa, keďže kráter vulkánu zostáva asi do jednej tretiny naplnený lávou a vysoké riziko ďalších erupcií trvá.
Hoci úrady vyhlásili v okolí vulkánu desaťkilometrovú evakuačnú zónu, v jej hraniciach sa stále zdržiava množstvo ľudí. Podľa oficiálnych údajov, na ktoré sa odvoláva agentúra DPA, z približne 100.000 ľudí, ktorí tam žijú, vyhľadalo dočasné prístrešie len okolo 60.000 obyvateľov.
Vzhľadom na to, že letecká doprava počas víkendu zápasila s obmedzeniami, na Bali sa stále nachádzajú tisíce turistov. Väčšina z nich pochádza z Austrálie.
Aktivita sopky spôsobila minulý týždeň dočasné zatvorenie tamojšieho medzinárodného letiska. Austrálske spoločnosti Airlines Jetstar a Virgin Australia, ktoré museli cez víkend prerušiť svoje lety, ich v pondelok obnovili.
Posledný veľký výbuch sopky Agung nastal v roku 1963, keď prišlo o život približne 1100 ľudí. Na indonézskych ostrovoch sa nachádza okolo 130 činných sopiek.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.