Berlín 26. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Michael Sohn)

Aj nemalé spory sprevádzali štvrtkové pokračovanie sondážnych rokovaní nemeckých strán únie CDU/CSU, liberálov z FDP a zelených. Tieto rozhovory, by mali prejsť do koaličných rokovaní a napokon vyústiť vo vznik tzv. jamajskej vládnej koalície na spolkovej úrovni.
Na snímke nemecká kancelárka a líderka Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Angela Merkelová (vľavo) a bavorský guvernér a šéf Kresťanskosociálnej únie CSU Horst Seehofer prichádzajú na koaličné rokovania o zostavení vlády

Vyjednávači sa napriek odlišným postojom napokon prihlásili k nemeckým a medzinárodným cieľom ochrany ovzdušia, aj keď sa zatiaľ nedohodli na presnej podobe ich realizácie v praxi.
Liberáli trvali podľa informácií tlačovej agentúry DPA na novej energetickej a klimatickej politike, ktorá by mala priamo súvisieť so zvýšením konkurencieschopnosti ekonomiky a cenovou politikou.
Tento tematický okruh je síce považovaný za prvú, avšak nie jedinú náročnú oblasť, v ktorej narážajú na seba rôzne názory aktérov rokovaní. Mnohé otázky, ktoré čakajú na prediskutovanie a zrejme zjednotenie postojov, stoja pred vyjednávačmi napríklad v tematickej oblasti európska politika.
Potenciálni koaliční partneri sa predbežne prihlásili k silnej a zjednotenej Európe, avšak diskusia napríklad o možnosti väčšinových rozhodnutí v Únii ešte na nich čaká. Sporný je aj ich postoj k Turecku.
Ďalšou kontroverznou témou, ktorú možno označiť pre aktérov rokovaní za “skúšku ohňom”, je migrácia. Osobitne to platí po štvrtkovom výroku predstaviteľa Kresťanskosociálnej únie (CSU) Alexandra Dobrindta pred začiatkom rokovaní: Bez obmedzenia prisťahovalectva zostane Jamajka ostrovom v Karibiku, v nijakom prípade sa však nestane koalíciou v Berlíne. Zároveň dodal, že podmienkou pre vznik budúcej koalície zostane maximálne 200.000 prisťahovalcov do Nemecka ročne.
Misky váh pri riešení komplikovanej situácie v Dolnom Sasku sa prikláňajú v ostatných hodinách k vzniku veľkej koalície víťazných sociálnych demokratov z SPD a kresťanských demokratov z CDU. S určitosťou však zatiaľ nemožno hovoriť ani len o ich koaličných rokovaniach.
Krajinský líder CDU Bernd Althusmann vo štvrtok potvrdil, že predstavitelia oboch strán sa zrejme na budúci týždeň stretnú na pokračovaní sondážnych rokovaní. Dodal však, že nejde o rokovania o vzniku budúcej koalície.
Veľmi zdržanlivo sa vyjadrujú zatiaľ aj predstavitelia SPD, avšak mnoho iných možností na vytvorenie funkčnej krajinskej vlády vzhľadom na odmietavé postoje liberálov z FDP k tzv. semaforovej koalícii s SPD a zelenými, respektíve zelených k tzv. jamajskej koalícii s CDU a FDP nejestvuje.
Podľa úradujúceho krajinského premiéra, sociálneho demokrata Stephana Weila sa pri štvrtkovom prvom stretnutí predstaviteľov oboch strán hovorilo skôr o parlamentných záležitostiach, ako o konkrétnych politických témach. Aj on však hovoril o “dobrom rozhovore”. Podľa Weila by sa pri spolupráci veľkých strán malo dbať na práva menších subjektov zastúpených v krajinskom parlamente.
Vyplýva to z informácií Severonemeckého rozhlasu (NDR).
Obe strany po emocionálne vedenej, miestami ostrej predvolebnej kampani evidentne siahli po “verbálnom odzbrojení”.