Mogadišo 28. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/Farah Abdi Warsameh)

Najmenej 13 mŕtvych a vyše 16 zranených si v sobotu vyžiadal samovražedný bombový útok, ku ktorému došlo v hoteli v somálskej metropole Mogadišo. Oznámila to agentúra AP s odvolaním sa na miestnu políciu
Ilustračné foto

Atentátnik odpálil auto naložené výbušninami pred vyhľadávaným hotelom Nasa-Hablod, ktorý sa nachádza neďaleko prezidentského paláca. Častými hosťami hotela sú somálski politici a ďalší príslušníci miestnej elity.
Medzi mŕtvymi sú podľa polície aj vysoko postavený predstaviteľ somálskej polície a bývalý poslanec.
Podľa agentúry AP došlo v blízkosti hotela aj k druhému výbuchu a zvnútra budovy sa ozývala streľba. Čo konkrétne sa tam dialo, nebolo bezprostredne jasné.
K útoku sa okamžite prihlásila islamistická extrémistická skupina aš-Šabáb, ktorá uviedla, že jej bojovníci prenikli do hotela.
Teroristické akcie tohto druhu v Somálsku spravidla páchajú príslušníci aš-Šabábu. Skupina sa však neprihlásila k mimoriadne krvavému útoku spred dvoch týždňov, pri ktorom zahynulo najmenej 358 ľudí a 228 utrpelo zranenia. Podľa expertov skupina neprevzala za útok zodpovednosť kvôli vysokému počtu obetí, aby si proti sebe príliš nepopudila somálsku verejnosť.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.