Somálsko: Pri útoku na reštauráciu zahynulo 14 ľudí, militanti zadržiavajú hostí

Mogadišo 15. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Farah Abdi Warsameh)

Ozbrojení muži zadržiavajú dnes najmenej 20 ľudí ako rukojemníkov v obľúbenej reštaurácii v somálskom hlavnom meste Mogadišo
Predchádzal tomu samovražedný bombový útok, keď vodič v stredu večer narazil autom naloženým výbušninami do vedľajšieho hotelového vchodu a militanti následne vtrhli do priestorov reštaurácie. Obetí je najmenej 14 vrátane cudzincov. K zodpovednosti sa prihlásila islamistická militantná skupina aš-Šabáb, informovala somálska polícia.
Ilustračné foto

Polícia uzavrela celú oblasť okolo reštaurácie Pizza House, ktorá susedí s hotelom Posh, kde najprv vrazil autom samovražedný bombový útočník. Hotel Posh je jediným miestom s diskotékou v somálskej metropole.
“Bojovníci sú stále v Pizza House a zadržiavajú tam vyše 20 ľudí,” uviedol pre tlačovú agentúru Reuters major polície Ibrahim Husajn.
Militanti vtrhli do reštaurácie v uniformách somálskych bezpečnostných síl a pod hrozbou použitia zbrane donútili ľudí zostať vo vnútri. Útočníci využívajú tmu, keďže vypli elektrinu.
Pri útoku zahynulo 14 ľudí, vrátane cudzincov a žien, ktoré boli zamestnankyňami hotela, napísala dnes agentúra AP. Medzi zabitými cudzincami je Sýrčan. Bezpečnostné sily usmrtili dvoch z útočníkov.
“Pred reštauráciou Pizza House je tiež zaparkované auto s výbušninami. Táto skutočnosť a islamistickí ostreľovači sťažujú bezpečnostným silám akciu – vstup do priestorov reštaurácie,” dodal Husajn.
Ďalší predstavitelia dodali, že preživších ľudí v hoteli evakuovali do bezpečia.
K útoku sa prihlásila spomínaná militantná skupina aš-Šabáb, ktorá podniká samovražedné bombové atentáty v snahe zvrhnúť somálsku vládu a zaviesť svoju prísnu interpretáciu islamu.
“Mudžáhid (bojovník) s autom naloženým výbušninami obetoval život ako mučeník, keď narazil do hotela Posh, kde je nočný klub. Akcia pokračuje,” uviedol agentúre Reuters hovorca skupiny Abdiasís abú Musáb.
Skupina stráca obrovské územné pásma, ktoré obsadzujú mierové jednotky Africkej únie (AÚ) podporujúce somálsku vládu. Aš-Šabáb preto podniká časté a krvavé útoky v Mogadiše i ďalších regiónoch kontrolovaných federálnou vládou.

ZDROJ >>

Komentujte :)