Mogadišo 22. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:wikimedia)
 
Somálska teroristická organizácia aš-Šabáb sa zaviazala, že zničí Islamský štát, svojich doterajších spojencov v rámci svätej moslimskej vojny džihád. Začala ich totiž obviňovať, že “ostatným mudžáhidom” vytvárajú problémy, píše agentúra DPA

Ilustračné foto

Predstavitelia somálskeho aš-Šabábu nazvali bojovníkov Islamského štátu “rakovinou” a vo vysielaní svojej rozhlasovej stanice oznámili, že “pôjdu po každom”, kto má niečo spoločné s Islamským štátom.
“Členovia takzvaného Islamského štátu v Somálsku vniesli medzi ostatných mudžahedínov (islamských militantov) mnoho chaosu a spôsobujú im nemalé problémy,” píšu somálski teroristi vo svojom vyhlásení.
Náš meč je už nachystaný bojovať proti tejto rakovine a smrteľnej chorobe,” povedal v rádiu Andalus hovorca aš-Šabábu, Somálčan Ali Mohamud Rage, známy aj pod menom Ali Dheere.
“Členovia Islamského štátu nebojujú ako my v mene Alaha, ale nerobia nič iné, len rozdeľujú moslimov a odstrašujú ich, aby bojovali proti neveriacim,” zdôraznil hovorca somálskych islamistov.
Aš-Šabáb presadzuje v Somálsku radikálny výklad islamského práva šaría a často pácha samovražedné útoky, pričom stále ovláda niektoré vidiecke oblasti v južnej a strednej časti krajiny. Z hlavného mesta Mogadišo ozbrojencov aš-Šabábu vytlačili v roku 2011 sily Africkej únie (AÚ).
V ostatnom čase sa však zdá, že Islamský štát, ktorý vznikol na Blízkom východe, zatúžil aj po Africkom rohu a začal operovať i na území Somálska, analyzuje DPA.
 
Príspevok Somálska teroristická organizácia: Islamský štát začína robiť problémy ostatným džihádistom zobrazený najskôr Hlavné správy.