Bratislava 16. októbra 2019 (HSP/Foto:Facebook-Lenka Klicperová)

Česká novinárka Tereza Spencerová v svojom dnešnom komentári uvádza, že Rusi v týchto dňoch preberajú úlohu amerických vojakov v Sýrii, ktorí na severovýchode krajiny v posledných mesiacoch slúžili predovšetkým v úlohe akýchsi “živých štítov”. O situácii v Sýrii informujú aj ďalšie dve české novinárky, ktoré sa nachádzajú priamo na mieste

Ilustračné foto

“Preberajú je asi najvhodnejší výraz, lebo napríklad Newsweek cituje činiteľov Pentagonu, podľa ktorých americkí vojaci v Manbidži boli už nejaký čas, a tak teraz pomohli ruským jednotkám rýchlo sa zorientovať v donedávna nebezpečných miestach,” informuje Spencerová a dodáva, že kým si ruskí novinári skúšali bezpečnostnú závoru na tamojšej americkej základni, šéfovia generálnych štábov USA a Ruska spolu konzultovali situáciu po telefóne.

Rusko podľa novinárky svoju rolu akéhosi “živého štítu” ale pojíma trochu aktívnejšie a jeho jednotky budú hliadkovať aj na “línii dotyku” medzi Tureckom a Sýriou, pričom budú udržiavať kontakty so všetkými zúčastnenými stranami.

Ostatní, podľa novinárky nie sú americkou “zradou” až tak zaskočení, ako sa v prvých dňoch zdalo, lebo v očakávaní neodvratného prinajmenšom posledný rok udržiavali živé komunikačné kanály nielen s Moskvou, ale aj s Damaskom.

“Výsledkom je teraz rýchla dohoda so Sýriou, o ktorej sa toho však stále veľa nevie. Damask však oficiálne mlčí a na sociálnych sieťach kolujú ich “zaručené znenia”, týkajúcej sa v zásade len vojenskej spolupráce medzi Sýriou a Kurdmi na severovýchode Sýrie, politická časť budúceho urovnania zostáva v rovine špekulácií, rovnako ako časť ekonomická, pretože netreba zabúdať, že Kurdi okrem bojov proti Daeš mali od USA tiež za úlohu okupovať sýrske ropné a plynové zdroje na východe krajiny,” píše Spencerová.

Sýrska armáda sa podľa posledných informácií dostala nielen do Manbidžu, ale aj do mesta Rakka a ovládla pohraničný priechod do Iraku, rovnako ako rad mostov cez Eufrat . “Medzitým sa množia nepotvrdené správy podľa ktorých, Rusko v posledných hodinách tureckému letectvu “zatvára” nebo nad Sýriou a ruské lietadlá “odchytili” nad Sýriou prinajmenšom jednu útočiacu tureckú stíhačku F16.”

Krutosť a krutosť

Situáciu v Sýrii mapujú priamo na mieste aj dve české novinárky Lenka Klicperová a Markéta Kutilová.

Klicperová ale svojim posledným príspevkom šokovala, pretože pri pohľade na matku pochovávajúcu svojho syna píše o utrpení a o tom, že hoci bol Islamský štát nesmierne krutý, mal stále svoje pravidlá.

“Islamský štát bol nesmierne krutý, ale napriek tomu všetko mal svoje pravidlá. Hordy džihádistov platených Tureckom, ktoré tu v mnohých častiach krajiny, kde sa pohybujeme útočia, nemajú žiadne pravidlá. Rozpútal sa totálny chaos,” píše Klipcerová a zo vzniknutej situácie vinní Trumpa, ktorý sa rozhodol stiahnuť zo Sýrie americké jednotky.

“Erdogan tak mohol začať útočiť a spolu s ním aj tieto hordy. Kurdské jednotky stále prekvapivo dobre držia v Serekaniye a vzdorujú obrovskej presile. Nie sú zatiaľ správy, že by ich úsilie bolo podporené režimovým jednotkami. Kurdi sa bránia statočne, ale už majú skoro 500 mŕtvych (aspoň podľa tureckých zdrojov, sami Kurdi štatistiky nevydali). Z kurdských väzníc vraj utieklo 9 zajatých džihádistov z IS. Cesty tu sú nesmierne nebezpečné, včera sme len náhodou minuli útok na ceste, po ktorej sme chceli ísť. Rozpútava sa tu niečo hrozného. Všetko, čo tu Kurdi vybudovali a všetka stabilita, ktorá sa im podarila po porážke IS, je náhle preč. A kto za to môže? Jeden z utečencov nám donekonečna opakoval: Schaisse Trump!,” opisuje súčasnú situáciu česká novinárka Klicperová.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj