Bordeaux 17. januára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Thibault Camus)
 
Od začiatku podujatí žltých viest vo Francúzsku bolo zranených najmenej 1700 demonštrantov. Niektorí prišli o oko či o ruku. V Bordeaux sa teraz objavila kampaň, ktorá poukazuje na brutalitu francúzskych policajtov, informovala nemecká televízia RT

Ilustračné foto

V kampani sa jedná o znepokojujúce obrazy: prezident Macron krváca z úst, minister vnútra Francúzska Christophe Castanera nemá oko, po ňom je vidieť len krvavú diera, premiér Édouard Philippe krváca z nosa. Cieľom kampane je ukázať verejnosti policajnú brutalitu pri zásahoch proti žltým vestám.
 

Podľa informácií televízie nie je jasné, kto za kampaňou stojí. Ako píše televízia, netrvalo dlho, než si plagáty našli cesty na sociálne siete. Ich koncepcia je jednoduchá  pod každou fotografiou je meno a dátum, a poukazujú na skutočné prípady, ktoré sa odohrali. Iba tváre skutočných obetí boli nahradené za tváre politikov.
 

Napríklad Fiorina, ktorá bola 12. 08. 2018 zmrzačená gumovou guľkou. Ide o študentku (20) z mesta Picardie, ktorá sa počas demonštrácie dostala pod paľbu gumových guliek, ktorým sa vo Francúzsku hovorí “FlashBall. Prišla o ľavé oko.
 

Od začiatku protestov žltých viest 17. novembra 1989 prišlo o život jedenásť (!) ľudí, hovoria informácie francúzskeho ministerstva vnútra. Ministerstvo tiež vyhlásilo, že doteraz bolo zranených 1700 demonštrantov a na druhej strane 1000 policajtov.
 

Protesty hnutia žltých viest začali vo Francúzsku ako odpor proti zvyšovaniu cien palív, prerástli do demonštrácií proti súčasnému sociálnemu stavu v krajine. Protesty pokračujú nehľadiac na fakt, že prezident Macron sľúbil ústupky.

 
Príspevok Šokujúca kampaň poukazuje na policajnú brutalitu vo Francúzsku zobrazený najskôr Hlavné správy.