Istanbul 29. októbra 2018 (HSP/Foto:SITA/AP-Presidential Press Service)
 
Nemecká Kancelárka Angela Merkelová čelí v Nemecku kritike za fotografiu s ostatnými štátnikmi na summite v tureckom Istanbule, na ktorej sa drží za ruky s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a tureckým lídrom Recepom Tayyipom Erdoğanom. Politickí oponenti vyzývajú Merkelovú, aby sa prestala priateliť s autokratmi

Na snímke zľava ruský prezident Vladimir Putin, nemecká kancelárka Angela Merkelová, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a francúzsky prezident Emmanuel Macron

Merkelová na fotografii pózuje s ostatnými poprednými predstaviteľmi krajín, ktorí sa zúčastnili summitu v Istanbule, ktorého hlavným bodom bolo rokovanie o budúcnosti Sýrie. Na fotografii sa z jednej strany drží za ruku s ruským prezidentom a z druhej s tureckým prezidentom. Obaja pritom čelia v západných médiách kritike za údajné porušovanie ľudských práv.
Český portál Echo24 uvádza, že predsedníčka hamburskej ľavice (Die Linke) uviedla, že je jej pri pohľade na fotografiu zle. “Kancelárka neroluje diktátorovi len červený koberec, ale tiež drží jeho krvavú ruku. Robí sa mi zle,” napísala Cansu Özdemir na Twitteri.
Veľmi kriticky sa k Merkelovej vyjadrili tiež opoziční Slobodní demokrati (FDP). “Fotografie hovoria viac ako tisíc slov. Pani Merkelová stratila svoj kompas nielen na vnútropolitickej, ale aj zahraničnej úrovni. Demonštratívna blízkosť k autokratom nesmie byť, “povedal šéf poslaneckého klubu FDP v spolkovom parlamente Michael Theurer.
Prečítajte si tiež komentár českej novinárky Terezy SPencerovej ku summitu Erdogana, Macrona, Merkelovej a Puitna v Istanbule (viac v článku).
 
Merkelová sa v ruštine spýtala Putina na jeho “sibírsky kabát”
Nemecká kancelárka sa spýtala v ruskom jazyku Vladimira Putina na jeho kabát počas summitu v Istanbule. Zábery zverejnil web RT.
“Sibírsky kabát?” Zaujímala sa Merkelová, keď uvidela, ako ruský prezident zapína svoje vrchné oblečenie. Putin odpovedal záporne.
Merkelová a Putin sa stretli v Istanbule na summite lídrov Ruska, Nemecka, Turecka a Francúzska najmä kvôli riešeniu sýrskeho konfliktu. Schôdza bola prvá takéhoto formátu.
 

 
 
Príspevok Šok pre nemeckú opozíciu a médiá – Merkelová za ruky s “autokratmi” Putinom a Erdoganom zobrazený najskôr Hlavné správy.