„Pani Kubašiaková, chcela by som sa vám ospravedlniť. Mrzí ma, čo sa stalo,“ ozvalo sa na chodbe súdu. Mária Kubašiaková, dnes Sihelská, zarazene zastala a odmerane pozerala na bývalú manželku vraha Petluša. Ospravedlnenie po desiatich rokoch od brutálneho zločinu nečakala a nebola si ani istá, čo si má o ňom myslieť.

No blondínka stojaca pred ňou bola úplne iná žena ako tá spurná Patrícia z roku 2006. Hlas sa jej chvel, oči sa leskli slzami. „Mám pocit, že sa tak nedobre na mňa pozeráte. Ale ja vám to nezazlievam,“ pokračovala a bolo jej jedno, že táto nečakaná scéna v budove súdu pritiahla pozornosť všetkých dookola.

Na všetkých dôjde!

Obyčajne kritizujeme vlečúce sa kauzy, ktorých koniec je aj po dlhých rokoch v nedohľadne. Prípad vraždy Jána Kubašiaka je vzácnou výnimkou, keď plynutie času hrá proti páchateľom. Najdôležitejší dôkaz proti objednávateľovi prepadu v rodinnom dome Kubašiakovcov s jeho výslovnou požiadavkou vykonať ho nie potajme, ale za prítomnosti domácich, sa ‚podarilo’ zabezpečiť takmer na konci procesu. Vtedy, keď už nikto neveril, že pravda môže vyjsť najavo.


Vdova Mária Kubašiaková, po novom Sihelská, a zosnulý Ján Kubašiak.
Foto: Archív

Len Kubašiakova vdova vždy, aj pri tých najkontroverznejších rozhodnutiach súdov či chybách polície, prejavovala absurdný optimizmus, nezlomnú vieru, že spravodlivosť nakoniec bude naplnená. Vravela: „Na všetkých, ktorí v tom mali prsty, dôjde. Uvidíte!“ 

„Trochu sa to dosra…“

Po desiatich rokoch ochotne prišla na súd vypovedať ako svedkyňa aj exmanželka Róberta Petluša odsúdeného na dvadsaťpäť rokov za vraždu Jána Kubašiaka. V novembri 2006 strelil zviazanému a do krvi zmlátenému mužovi pištoľou do hlavy.


Róbert Petluš: Bývalý policajt zavraždil podnikateľa Kubašiaka. 
Foto: Ján Lettrich

Hneď po tejto poprave Petluš ušiel a spolu s komplicom Rozsíkom sa tri dni skrýval na rôznych miestach Slovenska. Šesťsto po zuby ozbrojených policajtov so psami i s technikou prehľadávalo okolie železničných tratí, cesty i okolité hory, jedného z nich unikajúci zločinci tiež postrelili.

Počas rozsiahleho záťahu sa podarilo zachytiť zásielku s oblečením, s peniazmi i som zbraňou určenou mužom na úteku. Našli v nej aj list Róbertovi Petlušovi od jeho manželky Patrície. Písala v ňom: „Stále ťa milujem a vždy budem. Trochu sa to dosra…, ale bude dobre. Zišlo by sa pouvažovať nad Vietnamom. Pre mňa ste hrdinovia…“

Čítajte viac

Čo bolo dôvodom nečakanej premeny Petlušovej manželky? Dočítate sa to v najnovšom čísle týždenníka PLUS 7 DNÍ.