Šoféri parížského metra na niektorých staniciach odmietajú zastaviť. Dôvodom sú obavy o bezpečnosť svoju i cestujúcich kvôli zločineckým bandám a narkomanom

Paríž 18. januára 2018 (HSP/Le Figaro.fr/stredoevropan.cz/Foto:TASR/AP/Alik Keplicz)

Francúzskej štátnej dopravnej spoločnosti  RATP, ktorá prevádzkuje parížske metro a odborom spoločnosti došla trpezlivosť s bezpečnostnou situáciou ,ktorá panuje na niektorých staniciach metra. Šoféri súprav sa kvôli obavám o svoju bezpečnosť a bezpečnosť cestujúcich, rozhodli radšej nezastavovať na niektorých staniciach metra. Dôvodom je fakt, že niektoré stanice, hlavne na severe Paríža, sú priam zaplavené priekupníkmi drog, narkomanmi a rôznymi kriminálnymi živlami
Ilustračné foto

Najviac sú zasiahnuté linky 4 a 12 , stanice Marcadet Poissonnier a Porte de la Chapelle, v okolí ktorej sú ešte nelegálne tábory migrantov. Minulý piatok asociácia „ SOS Usagers“ spolu s odbormi spoločnosti RATP vydali prehlásenie, v ktorom sa sťažujú na neúsnosnú situáciu.
„Už roky je metro zaplavené skupinami priekupníkov drog, ktoré priťahujú narkomanov – často agresívnych a nebezpečných. Po využívaní linky 4, ktorá je aktuálne v oprave, sa táto skupina ľudí masívne presťahovala na linku 12 a do jej okolia. Počet útokov proti zamestnancom RATP a cestujúcim neustále rastie a stávajú  sa čím ďalej tým dramatickejšími,“ píše sa v komuniké, z ktorého cituje denník Le Figaro.
Zástupcovia spoločnosti  RATP a odborov sa preto písomne obrátili na ľavicovú starostku Paríža, Anne Hidalgovú, a na prezidentku regionálnej rady  Paríža, Valerie Pécresseovú, s požiadavkou na okamžité riešenie situácie. Na piatok je ohlásený  takisto štrajk na linke č.12.
Denník Le Figaro priniesol i výpovede niektorých zamestnancov a cestujúcich. Damien Villette, 29-ročný strojvedúci, uviedol, že na staniciach Marx Dormoy, Marcadet-Poissonneirs a Porte de la Chapelle, sa zdržuje  asi 40 narkomanov-bezdomovcov, ktorí si pichajú dávky, alebo fajčia drogy na platformách stanice, často medzi nimi prepukajú potýčky, verbálne alebo fyzicky napadajú cestujúcich , čo si často vyžaduje zásah bezpečnostných síl alebo minimálne zníženie rýchlosti prechádzajúcich súprav, čo vedie k častým meškaniam.
Šofér uvádza, že v niektorých situáciach radšej na staniciach nezastavujú. Ako príklad uviedol situáciu, keď ho kolega informoval, že na platforme na nachádza 15-20 narkomanov. Cestujúcich radšej informoval, že na príslušnej stanici metro nezastaví. Tieto situácie sa stávajú čoraz častejšie.
Cécile, 36-ročná matka, uvádza, že linke 12 sa snaží maximálne vyhýbať, hlavne keď cestuje s deťmi. „Som znechutená. Minulý rok som išla so svojou  4-ročnou dcérou a na stanici Marcadet-Poissonneirs sme videli chlapíka s injekčnou striekačkou v ruke.”
Narkomani sa nachádzajú aj v súpravách metra, na platformách sa povaľujú injekčné striekačky. Le Figaro uvádza, že narkomani sa začínajú sťahovať i na linku č.9 a, kde často bez dôvodu pokrikujú  na cestujúcich. „Zabijem Ťa“ – kričal jeden z nich na cestujúceho, ktorý čakal na súpravu metra.
Stéphane Gouaud zo spoločnosti  RATP uviedol, že situácie sú si vedomí, zdieľajú obavy o bezpečie svojich zamestnancov a situáciu sa v spolupráci s políciou snažia riešiť už mesiace. Riešenie neustále sa zhoršujúcej situácie sa budú v piatok snažiť nájsť účastníci okrúhleho stola, pri ktorom sa zídu zástupcovia odborov, spoločnosti RATP a polície.

Katarína Hanzlíková

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)