Bukurešť 12. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andreea Alexandru)

Favorizovaná Sociálnodemokratická strana (PSD) jasne vedie v čiastkových výsledkoch nedeľňajších parlamentných volieb v Rumunsku, ktoré v noci na dnes zverejnila volebná komisia

Po sčítaní 44 percent odovzdaných hlasov mali sociálni demokrati so ziskom približne 47 percent výrazný náskok pred stredopravou Národnou liberálnou stranou (PNL), ktorej tieto čiastkové výsledky pripisujú 21 percent hlasov.

 Muž vychádza spoza plenty vo farbách rumunskej trikolóry vo volebnej miestnosti v rumunskej Bukurešti Muž vychádza spoza plenty vo farbách rumunskej trikolóry vo volebnej miestnosti v rumunskej Bukurešti

Prieskumy medzi voličmi odchádzajúcimi z volebných miestností, zverejnené po skončení hlasovania, už naznačovali podobné výsledky. Predseda PSD Liviu Dragnea takéto správy opatrne privítal s tým, že je “celkom spokojný” a “ohromený” odhadmi.

Tzv. exit polly predpovedali tretie miesto a vstup do parlamentu novej, len tento rok založenej strane Zväz záchrany Rumunska (USR), ktorá svoj program postavila na boji proti korupcii.

Zatiaľ nie je jasné, či PSD svojho predsedu Dragneu nominuje na premiéra, najmä vzhľadom na to, že ho v apríli odsúdili na dva roky podmienečne za volebný podvod, píše agentúra DPA.

Dragnea sa však po predošlom populistickom tóne svojej strany vyjadroval v nedeľu zmierlivo s tým, že chce ukončiť rozpory v krajine. Zdôraznil tiež, že Rumunsko bude dodržiavať svoje medzinárodné a ekonomické záväzky. “Rumunsko je ostrovom stability v regióne,” vyhlásil.

Účasť na nedeľňajších voľbách dosiahla približne 39,5 percenta, čo je o vyše dve percentá menej než pri parlamentných voľbách v roku 2012.

PSD smeruje k víťazstvu vo voľbách rok po tom, ako jej expremiér Victor Ponta odstúpil po masových protestoch zameraných proti korupcii, ktoré vyvolal požiar v nočnom klube so 64 obeťami na životoch. Rumunsko dosiaľ vedie technokratická vláda premiéra Daciana Ciološa, bývalého eurokomisára-nestraníka, ktorého by PNL i USR chceli ponechať vo funkcii.