Moskva/Praha 23. augusta 2019 (TASR/HSP/Foto:MFA Russia Twitter)

Ruské ministerstvo zahraničných vecí odovzdalo v piatok českému veľvyslanectvu v Moskve protestnú nótu za “zhanobenie” sochy sovietskeho veliteľa Ivana Koneva v Prahe. Rusko vyzvalo aj na potrestanie vandalov, na obnovenie pôvodnej podoby pomníka a na zaistenie jeho ochrany v budúcnosti. Informovala o tom ruská tlačová agentúra TASS

Na snímke socha Ivana Koneva

Protestnú nótu odovzdali českému chargé d’affaires v Moskve, ktorého si predvolali na ruské ministerstvo zahraničných vecí. Praha má podľa nóty zabrániť takýmto “provokáciám”.

“Pripomenuli sme diplomatovi, že maršala (Koneva) spája s Českou republikou iba víťazný máj 1945, keď vojaci Prvého ukrajinského frontu pod jeho velením oslobodili Prahu od nacistických síl,” uviedlo ruské ministerstvo.

Konevovu sochu v noci na štvrtok polial neznámy vandal červenou farbou a na podstavec nasprejoval bielou farbou niekoľko nápisov: “Nie krvavému maršalovi! Nezabudneme.” Na podstavci sa objavili aj roky 45, 56, 61 a 68. Polícia prípad vyšetruje a po páchateľovi pátra, napísal český spravodajský portál Novinky.cz.

Ruské veľvyslanectvo v Prahe to označilo za barbarský čin a urážku pamiatky vojakov Červenej armády, ktorí padli pri oslobodzovaní Československa.

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) vo štvrtok vyhlásil, že pomaľovanie sochy je síce vandalstvo, ale pre ľudí, ktorým socha prekáža, má pochopenie a nedá ju očistiť. Chce tiež s ruskou stranou znovu rokovať o jej premiestnení do záhrady ruskej ambasády. Tá návrh odmieta a trvá na vyčistení pomníka.

Okolo Konevovej sochy vládne kontroverznosť, v minulosti vznikla iniciatíva žiadajúca jej odstránenie. Pomník sa dlhodobo stáva terčom vandalov, napríklad vlani v máji ho niekto polial ružovou farbou.

Pri vlaňajšom 50. výročí invázie vojsk Varšavskej zmluvy do Československa odhalila radnica Prahy 6 vedľa sochy tabuľu so sprievodným textom. Ten opisuje úlohu maršala Koneva v roku 1945, keď oslobodzoval Československo od nacistov, v roku 1956, keď riadil potlačenie maďarského povstania, aj v roku 1961, keď sa ako veliteľ skupiny sovietskych vojakov podieľal na riešení berlínskej krízy výstavbou Berlínskeho múru.

Nápis na tabuli pokračuje: “V roku 1968 osobne zaštítil spravodajský prieskum pred vpádom vojsk Varšavskej zmluvy do Československa.” Proti vysvetľovacej doske protestovali českí komunisti a nepáči sa ani ruskému veľvyslanectvu, pripomenul server Novinky.cz.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj