Praha 6. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Verdikt Súdneho dvora Európskej únie v Luxemburgu, ktorý dnes zamietol žaloby Maďarska a Slovenska proti dočasnému mechanizmu EÚ na prerozdeľovanie utečencov na základe kvót, nič nemení na fakte, že sú nefunkčné. V reakcii na súdne rozhodnutie to vyhlásil český premiér Bohuslav Sobotka.
Na snímke predseda vlády ČR Bohuslav Sobotka

Podľa jeho slov zostáva nemenný aj postoj Českej republiky k predmetnému systému prerozdeľovania utečencov. “Naďalej nesúhlasíme,” formuloval predseda vlády ČR.
Šéf českej diplomacie Lubomír Zaorálek sa nechal počuť, že Česko formálnu platnosť kvót nespochybnilo, avšak opakovane upozorňuje na ich nefunkčnosť. Minister zahraničných vecí ČR sa ohradil proti hrozbám eurokomisára Dimitrisa Avramopulosa a zdôraznil, že Praha nie je schopná plniť svoje záväzky, pretože tí, ktorí by jej mali pomôcť, neplnia podmienky pre to, aby sa vôbec dalo uvažovať o nejakých relokáciách.
Informácie priniesli dnes české elektronické médiá.
Utečenecká problematika bude zrejme hlavnou témou štvrtkových rokovaní Sobotku a talianskeho premiéra Paola Gentiloniho v Prahe. Obaja politici by sa mali venovať aj posilneniu spolupráce v obrannej oblasti či téme približovania mzdovej úrovne v rôznych častiach Únie.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.