Moskva/Nangahár 15. apríla 2017 (HSP/Foto:TASR-Charles Platiau, Pool)

Bývalý spolupracovník amerických tajných služieb na Twitteri napísal, že úder USA v Afganistane bol namierený na tunely teroristov v komplexe Tora Bora, ktoré svojho času pomáhali financovať práve Američania cez CIA. Bomba podľa posledných informácií zabila najmenej 94 džihádistov

Na snímke Edward Snowden

Podzemný systém Tora Bora s desiatkami kilometrov podzemných ciest sa nachádza v provincii Nangahár. Tora Bora bola v období rokov 1979 – 1989 základom obrany afgánskych mudžahídov v ich boji proti sovietskej armáde.

GBU – 43, najväčšia nejadrová americká “matka všetkých bômb”, ktorú Američania použili v Afganistane, zničila veľkú časť podzemných priestorov v Tora Bora. Bomba váži 9,5 tony a momentálne má USA k dispozícii 15 takýchto superbômb.

Američania sú použitím GBU-43 nadšení, bomba splnila ich očakávania. Bombu zhodilo lietadlo MC-130 a Trumpova administratíva objasnila, že úder demonštruje pripravenosť Trumpovej administratívy zničiť teroristické skupiny v Afganistane. Podľa prvých informácií Američanov zahynulo približne 36 teroristov, neskôr sa počet obetí ustálil na počte 94. ISIS však tvrdí, že v čase útoku sa žiaden z jej členov v komplexe Tora Bora nenachádzal.

Afgánsky prezident Hamíd Karzaj kritizoval Američanov za použitie bomby, pretože Američania narušili suverenitu Afganistanu, bomba ohrozila prírodu i prírodné zdroje v Afganistane. Podľa Karzaja sa Američania evidentne rozhodli, že budú používať Afganistan ako svoju strelnicu a budú si v Afganistane skúšať svoje zbrane.

Použitie najväčšej nejadrovej bomby vyvolalo radostný ošiaľ aj v USA. Šerif Richard K. Jones z Butler County v štáte Ohio navrhol, aby Američania použili “matku všetkých bômb” aj v útoku na pevnosti mexických narkobarónov v Mexiku

“Už 10 rokov tvrdím, čo stačí, znamená stačí. Túto bombu treba použiť aj proti mexickým narkobarónom, a to čo najskôr,” napísal Johns vo svojom príspevku na Twitteri. Butler County v štáte Ohio  sa nachádza niekoľkotisíc kilometrov od mexickej hranice.