Výstava Nech šije mapuje slovenskú módnu tvorbu v období rokov 1945-1989, atmosféru vám prinášame v galérii.

​„Móda je politika a odráža celospoločenské dianie. Máme dekréty o znárodňovaní krajčírskych salónov v 50. rokoch, dokumenty o kulte ženy robotníčky ale paradoxne aj reklamu so sloganom: Len zákazkové šitie je tá pravá elegancia. Práve takéto rozpory sa snažíme ukázať verejnosti“, tvrdí Dušan Buran zo Slovenskej národnej galérie.

SNG si od výstavy sľubuje, že prídu noví návštevníci. Móda je totiž fenomén a dokáže pritiahnuť masy. Potvrdila to aj slávnostná vernisáž, počas ktorej SNG praskala vo švíkoch:

„Je to pre nás veľké prekvapenie. Prišlo veľmi veľa ľudí. Móda je totiž populárna a atraktívna. Keď si ale zoberieme módu v súvislostiach totalitného režimu, táto téma ponúka veľmi veľa otáznikov. Chceli by sme otvoriť debatu laikov aj odborníkov“, hovorí jedna z kurátoriek výstavy Zuzana Šidlíková zo Slovenského centra dizajnu. Spolu s Vierou Kleinovou po prvýkrát pripravili prierez odevnou tvorbou v slovenskej povojnovej histórii.

Slovenská národná galéria bude patriť móde až do augusta. Okrem samotnej výstavy Nech šije organizátori pripravili besedy a komentované prehliadky.