Washington 26. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/J. Scott Applewhite)

Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu schválila vo štvrtok návrh zákona o uvalení nových sankcií na Irán za jeho program vývoja balistických rakiet dlhého doletu.
Na snímke Ed Royce

Informovala o tom agentúra AP. Nové sankcie sa však nedotknú platnosti jadrovej dohody, ktorú s Teheránom uzavrelo v roku 2015 šesť svetových mocností.
Za prijatie návrhu zákona hlasovalo 423 kongresmanov, dvaja boli proti. Návrh zákona, ktorého predkladateľmi sú republikán Ed Royce a demokrat Eliot Engel, ukladá Trumpovej administratíve určiť právnické a fyzické osoby spolupracujúce na iránskom programe vývoja balistických rakiet, na ktoré budú nové sankcie uvalené.
Americký prezident Trump v piatok (13.10.) odmietol odobriť dohodu s Iránom, ktorú USA uzavreli počas vlády prezidenta Baracka Obamu. Podľa Trumpa viac “nezodpovedá národnobezpečnostným záujmom Spojených štátov”, a vyzval Kongres, aby sprísnil svoj postoj k tejto medzinárodnej zmluve. Kongres má k dispozícii dva mesiace na to, aby rozhodol o ďalšom postoji USA v tejto otázke.
Irán a šesť mocností – Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA – dospeli 14. júla k dohode o jadrovom programe Teheránu, čím zavŕšili viac než desaťročie rokovaní na túto tému. Na jej základe boli zrušené sankcie OSN, EÚ a USA voči islamskej republike výmenou za to, že Irán dlhodobo obmedzí svoj nukleárny program, ktorý bol podľa Západu zameraný na získanie jadrových zbraní.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.