Washington 27. marca 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Carolyn Kaster)
 
Snemovni reprezentantov sa nepodarilo prelomiť veto amerického prezidenta Donalda Trumpa, v dôsledku čoho zostáva v platnosti stav núdze na juhozápadnej hranici USA. Prevažne demokratická dolná komora Kongresu potrebovala na prelomenie veta dvojtretinovú väčšinu – 286 hlasov

Na snímke americký prezident Donald Trump

Aby sa tak stalo, však chýbala podpora 38 poslancov. Za prelomenie veta totiž hlasovalo 248 zákonodarcov a 181 bolo proti. Na stranu demokratov, ktorí všetci volili za, sa počas utorkového hlasovania postavilo len 14 republikánov.
Hlasovanie posilnilo Trumpovo úsilie postaviť bariéru pozdĺž hranice s Mexikom, ktorá bol jedným z jeho hlavným predvolebných sľubov a je prioritou jeho pôsobenia v prezidentskom úrade. Trump vyhlásil stav núdze 15. februára, aby získal financie na výstavbu múru. Obe komory Kongresu v schválili rezolúciu, ktorá mala zablokovať stav núdze vyhlásený prezidentom, Trump ju však ihneď vetoval.
Kongres na výstavbu múru vyčlenil menej ako 1,4 miliardy dolárov (v prepočte 1,2 miliardy eur), vyhlásenie stavu núdze prezidentovi však umožňuje na bariéru vyčleniť ešte 3,6 miliardy dolárov (3,1 miliardy eur) z vojenských stavebných projektov.
Ďalšie peniaze na výstavbu múru však môžu zablokovať súdy, keďže voči vyhláseniu stavu núdze podali žaloby demokratickí generálni prokurátori viacerých štátov a environmentálne skupiny, podľa ktorých je toto vyhlásenie protiústavné.
 
Príspevok Snemovňa reprezentantov neprelomila Trumpovo veto súvisiace so stavom núdze zobrazený najskôr Hlavné správy.