Washington 23. januára 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-J. Scott Applewhite)
 
V utorok večer americká Snemovňa reprezentantov schválila právne predpisy, ktoré zabezpečia, že Spojené štáty zostanú v NATO. Prezident Donald Trump teda nemôže presadiť vystúpenie z aliancie, ktoré naznačoval na konci minulého roka, informuje portál Stripes

Na ilustračnej snímke pohľad do pléna kongresu v americkom Kapitole vo Washingtone

Dolná komora amerického parlamentu 357 hlasmi schválila plán, ktorý teraz smeruje do Senátu, ten bude tiež rokovať  o daných predpisoch.
Uvedený krok prišiel niekoľko hodín po tom, čo niekoľko poslancov Demokratickej strany – Steny Hoyer, Jimmy Panetta, Chrissy Houlahanová – vyzvali na hľadanie spôsobu, ako odvrátiť pretrvávajúce hrozby administratívy Donalda Trumpa na odstúpenie zo štruktúr NATO.
Návrh s názvom Zákon o podpore NATO má zaručiť, že vláda nevynaloží žiadne finančné prostriedky na odchod Spojených štátov z aliancie.
“Byť členom NATO nie je ako byť členom nejakého klubu. Ceníme si našich partnerov z NATO,” povedal poslanec Panetta, hlavný predkladateľ zákona, ktorý je veteránom jednotiek Navy Reserve a synom bývalého ministra obrany, riaditeľa CIA a šéfa štábu Bieleho domu Leona Panetta.
“NATO nám pomáha chrániť nás pred Ruskom. Máme spojencov, ktorí budú stáť pri nás, Rusko nebude,” vyhlásil Panetta.
Portál Stripes dodáva, že i v čase prudkých politických nezhôd vo Washingtone zostáva záväzok Spojených štátov voči NATO naďalej jednou z mála otázok, ktoré majú obojstrannú podporu.
Úsilie niektorých poslancov zabrániť možnosti vystúpenia z NATO prichádza po komentároch, ktorými Trump opakovane vyjadroval záujem niektorých jeho poradcov o ukončenie členstva v Severoatlantickej aliancii.
 
 
Príspevok Snemovňa reprezentantov dala Trumpovi stopku, ukotvila zotrvanie USA v NATO zobrazený najskôr Hlavné správy.