Štokholm 19. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/TT-Henrik Montgomery)
 
Patová situácia v úsilí vytvoriť novú švédsku vládu, pretrvávajúca od septembrových volieb, nebude zrejme vyriešená ešte v tomto roku. Parlament bude o prípadnom vyslovení dôvery novému premiérovi hlasovať najbližšie až 16. januára, oznámil v stredu jeho predseda Andreas Norlén

Na snímke Andreas Norlén

Šéf zákonodarného zboru by podľa vlastných slov uprednostnil hlasovanie pred vianočnou prestávkou. Ako však pred novinármi ozrejmil, vyhovel žiadostiam straníckych lídrov o viac času na vyriešenie rozporov, informovala agentúra DPA.
Norlén nemenoval kandidáta pre najbližšie, v poradí už tretie hlasovanie o kandidátovi na predsedu vlády, zdôraznil však, že najlepšie vyhliadky majú predseda sociálnych demokratov Stefan Löfven a šéf konzervatívcov z Umiernenej strany Ulf Kristersson.
Kandidatúru Löfvena ani Kristerssona – lídrov dvoch hlavných strán – poslanci v doterajších dvoch hlasovaniach neschválili.
Predseda parlamentu má ešte dva pokusy navrhnúť premiéra, ktorý musí získať dôveru poslancov. Ak neuspeje, budú sa konať predčasné voľby.
Norlén uviedol, že v prípade neúspechu tretieho hlasovania bude presadzovať štvrté v termíne 23. januára. Ak poslanci ani vtedy dôveru kandidátovi na premiéra nevyslovia, nové voľby by sa uskutočnili najneskôr 21. apríla.
Švédsko je v patovej situácii od volieb z 9. septembra, v ktorých si väčšinu v parlamente nezaistili ani stredopravicová opozičná aliancia, ani stredoľavicový blok úradujúceho premiéra Löfvena. Tomu parlament vyslovil nedôveru už koncom septembra, avšak vo funkcii dočasne zostáva až do sformovania nového kabinetu.
Snahy o vytvorenie vlády komplikuje skutočnosť, že oba hlavné politické tábory vylúčili možnosť spolupráce s protiimigračnou stranou Švédski demokrati.
 
Príspevok Snahy vytvoriť novú švédsku vládu budú pokračovať v januári zobrazený najskôr Hlavné správy.