Boston 11. januára 2017 (HSP/Foto:Pixabay)

Vojny na Blízkom východe, ale aj v iných regiónoch planéty, ako aj teroristické útoky unášajú životy tisíc ľudí. Hrôzostrašná štatistika však svedčí o tom, že po celom svete pokračuje cielená likvidácia kresťanov. 

Ilustračné fotoIlustračné foto

Americká nezávislá výskumná spoločnosť Center for Study of Global Christianity, ktorá funguje pri teologickom semináre Gordona Conwella (Gordon–Conwell Theological Seminary) v štáte Massachusetts, už po 32. raz zverejnila každoročnú správu o kresťanstve v súčasnom svete. V tejto správe sa uvádzajú hrôzostrašné štatistiky: vlani na planéte zabili 90 tisíc kresťanov.

Taliansky sociológ Massimo Introvigne v tejto súvislosti v rozhovore pre Radio Vaticana povedal: „Každých 6 minút zahynul jeden kresťan. Vlani 70%, to jest 63 tisíc ľudí, zabili v následku kmeňových konfliktov v Afrike. Americká nezávislá výskumná spoločnosť Center for Study of Global Christianity ich zaradila do tejto smutnej štatistiky a uviedla, že väčšinou to boli kresťania, ktorí sa nechceli zúčastniť na ozbrojených konfliktoch, nechceli si vziať do rúk zbrane kvôli svojmu svedomiu,“ podčiarkol.

Massimo Introvigne taktiež poukázal na to, že 27 tisíc kresťanov bolo zabitých v následku teroristických činov, kvôli likvidácii kresťanských obydlí a prenasledovaniu zo strany vlád  niektorých štátov. Profesor Introvigne pripomenul, že podľa údajov prieskumov viacerých výskumných centier v 102 štátoch sveta od 500 do 600 miliónov kresťanov nemôžu slobodne praktizovať svoju vieru. Podčiarkol, že kresťania – je to najviac a najtvrdšie prenasledovaná skupina veriacich na tejto planéte.

Ako zdôrazňuje Catholic News, vo svojich vianočných príhovoroch práve na túto nepríjemnú skutočnosť upozorňovali mnohí vedúci cirkevní predstavitelia. Poukazovali na to, že kresťanov vyháňajú z ich území, obydlí a štátov, v ktorých žijú. V najväčšom nebezpečenstve sa nachádzajú na Blízkom východe.

Podľa údajov Center for Study of Global Christianity v súčasnosti kresťania tvoria tretinu obyvateľov planéty Zem a je ich 2,44 miliardy. V r. 2014 Latinská Amerika predbehla Európu v počte kresťanov na svojom území. Podľa predpokladov do r. 2025 Afrika môže predbehnúť Latinskú Ameriku v počte žijúcich tam kresťanov. Autori správy priznávajú, že ich výpočty nie vždy môžu byť presné, pretože neexistujú žiadne štatistiky, ktoré svedčia o tom, koľko kresťanov žije v Číne a Indii, kde kresťanská komunita sa nachádza vlastne „v ilegalite“.

Autori správy poukazujú na to, že veľký počet kresťanov dá sa označiť za „nestraníkov“, pretože až 111 miliónov kresťanov sú síce veriaci, vyznávajú Krista, ale nie sú členmi žiadnej cirkvi. Prezradili, že počet podobných kresťanov – „nestraníkov“ je dosť vysoký v niektorých západných krajinách (najviac v USA), ale aj v Afrike, napríklad, v Ghane.

Eugen Rusnák