Washington 29. augusta 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

Kozmické observatórium Hubble zachytilo ​​veľmi unikátny proces toho, ako “umiera” hviezda v súhvezdí Blížencov. Informuje o tom vedecký portál Phys.org

Snímka NASA

Hmlovina NGC 2371/2

Spočiatku si astronómovia mysleli, že na snímke zachytili dva objekty – je ich vidieť v spodnom ľavom a pravom hornom rohu fotky. Následne ich spojili do jedného objektu, a konkrétne do planetárnej hmloviny, ktorú pomenovali NGC 2371/2.

Hmlovina vznikla, keď hviezda, podobná Slnku exploduje a vymršti do vesmíru svoje časti. V dôsledku toho sa vytvorí prehriaty pozostatok hviezdy, ktorý je možné vidieť uprostred snímky. Poznamenáva sa, že daná hmlovina je plná hustých plynových jadier, ktoré sa počas prúdenia rýchlo pohybujú a menia svoj smer. Zvyšková hviezda vyžaruje žiarenie, ktoré podnecuje plyn a spôsobuje jeho žiarenie. Vedci predpokladajú, že komponenty tohto “obrázku” budú v pohybe ešte niekoľko tisíc rokov. Potom hviezda vychladne a zmizne.

Observatórium Hubble predtým dostalo fotografiu planetárnej hmloviny v súhvezdí Orion, ktorá je z hľadiska tvaru podobná veľkému kávovému zrnku či embryu. Fotografie zverejnili na stránkach vesmírneho ďalekohľadu.

Planetárna hmlovina

Planetárne hmloviny sú jedným z najviditeľnejších objektov na nočnej oblohe. Sú to ohromné oblaky horúceho plynu, ktoré sa rozprestierajú na niekoľko svetelných rokov ďaleko. Skladajú sa z odhodených plášťov menších hviezd, ktoré sú podobné Slnku, a ktoré takmer vyčerpali svoje zásoby vodíka a zmenili sa na červených obrov. Tento plyn zahrieva ultrafialové žiarenie, vďaka ktorému začne oblak plynu a prachu žiariť. To vedie k vzniku krásnej a jasnej hmloviny.

Dychberúce zábery z vesmíru

V máji zaobstaralo observatórium fotografie obrovské zoskupenie galaxií RXC J0032.1 + 1808 v súhvezdí Rýb. To práve patrí medzi 40 najvzdialenejších a najstarších “rodín” hviezd vo vesmíre. Informáciu oznámil portál kozmického teleskopu. Zoskupenie, ktorého fotografie observatórium získalo, sa nachádza tak ďaleko od Zeme a Mliečnej dráhy, že je ho možné vidieť len pomocou gravitačných šošoviek, zvláštnych zakrivení priestoru a času, posilňujúcich svetlo, ktoré vzniká v okolí veľkých galaxií.

V marci vyfotil Hubble kozmický objekt NGC 6052, ktorý sa nachádza vo vzdialenosti asi 230 svetelných rokov od Zeme. William Herschel objavil tento objekt v roku 1784. Pôvodne popísal vedec dané kozmické teleso NGC 6052 ako jednú galaxiu nesprávnej formy. Potom však stanovil, že ide o dve galaxie, ktoré sa zrazili.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj