Svet 4. januára 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP Photo/The Canadian Press, Chris Young)

Je príjemné sa prechádzať v zime po zasneženom lese alebo poli, kochať sa mrazivou krásou a pokojom prírody. Ale nesmieme zabúdať na nebezpečenstvo, ktoré prináša toto ročné obdobie. Podchladenie organizmu môže mať vážne následky, niekedy dokonca smrteľné.
Ilustračné foto

Tri kroky k smrti
Ak človek nie je oblečený podľa počasia a nachádza sa dlho na mraze, môže u neho vzniknúť hypotermia – stav, pri ktorom teplota tela klesá pod 35 stupňov. Hypotermia môže súvisieť ako sa zvýšeným výdajom tepla, tak aj so znížením jeho výroby. U zdravých ľudí k nej dochádza spravidla kvôli nízkej teplote okolitého prostredia, pričom na jej rozvoj má vplyv vek (nebezpečenstvo sú najviac vystavení starí ľudia a malé deti) a intoxikácie alkoholom. Lekári rozlišujú ľahkú hypotermiu – 32-35 stupňov, stredná – 28-32 stupňov a ťažkú – menej ako 28 stupňov.
Na mraze organizmus aktívne vyrába teplo a vydáva ho menej vďaka zmršteniu kožných ciev. Pri silnom chlade to môže viesť k omrznutiu, a preto organizmus najskôr zúži cievy a potom ich rozširuje, čím sa krv dostane opäť bližšie ku koži. Podobná reakcia sa najviac prejavuje u severných obyvateľov, zvyknutých na mráz, rybárov a lovcov. Ruky ich najskôr oziabajú a potom sa zahrievajú vďaka cievnemu svalstvu, ktoré je natrénované k odolaniu voči okolitému prostrediu.
Rozšírenie kožných ciev vedie k silným stratám tepla, ochladenie jadra tela a následne k spomaleniu výmenných procesov. Keď teplota jadra dosahuje 28-26 stupňov, dochádza k potláčaniu aktivity neurónov centrálneho nervového systému, človek stráca vedomie. Ak teplota klesne na 23-18 stupňov (biologická nula pre človeka), spravidla sa zastavuje krvný obeh a dýchanie a nastupuje smrť.
“Pri silnom podchladení je nutné v prvom rade zavolať záchranku. Pri čakaní na lekára je lepšie umiestniť podchladeného človeka na miesto, chránené pred mrazom, prikryť dekou. Aby sa urýchlil proces zahrievania, môžeme si ľahnúť vedľa neho. Stále kontrolovať tep a dýchanie,” radí odborník.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.