Bratislava 27. marca 2018 (HSP/Foto:TASR)
 
Minulý týždeň ubehlo už dvadsať rokov od smrti hokejového reprezentanta a vtedajšieho prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Dušana Pašeka. Na druhý svet odišiel nečakane, keď ho našli s prestrelenou hlavou v jeho kancelárii na hokejovom zväze. Tragédia vtedy otriasla celým Slovenskom a viacerí ľudia vrátane jeho rodiny neveria, že v tomto prípade mohlo ísť o samovraždu, ako to uvádzajú aj závery oficiálneho vyšetrovania.

Na snímke hokejista Dušan Pašek

Prípad údajnej samovraždy slávneho športovca od začiatku vyvolával podozrenia aj preto, že Pašeka našli zastreleného, pričom náboj vnikol do hlavy cez čelo, čo je pri samovraždách neobvyklé. Písal portál Blesk. “Neverím, že to bola samovražda,” tvrdí dlhodobo Pašeková žena Ľubica, s ktorou vychovával vtedy rok a pol starého syna Dominika. Z prvého manželstva mal syna Dušana a dcéru Sašu. Po smrti Pašeka sa objavili aj nejasné listy. “Urobil som chyby. A za tie musím prijať zodpovednosť,” napísal. Popisoval, ako bol v poslednej dobe skleslý, ako zlyhal, keď nesplnil svoje predsavzatia. “S hokejom som vyrástol, s hokejom aj zomriem,” dodal.
Ani po toľkých rokoch sa manželka Dušana Pašeka, Ľubica nedokáže vyrovnať s tým, že by malo ísť o samovraždu, uviedla v rozhovore pre Nový čas. “Akoby to bolo včera. Pamätám si, ako som po tragédii večer držala na rukách nášho synčeka, nemal vtedy ani dva roky. Teraz vidím vedľa seba už nie bábätko, ale 21-ročného Dominika, ktorý študuje na vysokej škole psychológiu. Veľmi mi pripomína svojho otca krásnym úsmevom, ale aj večným optimizmom,“ hovorí Ľubica Pašeková, ktorá odmieta, že jej manžel by mal až také veľké finančné problémy. “Rečiam o dlhoch neverím. Hoci je pravda, že Dušan nemal práve najlepšie obdobie po fiasku hokejistov na olympiáde v Nagane a niektorí to dávali za vinu vedeniu zväzu. Lenže Dušan bol vo funkcii prezidenta len tri mesiace. Som presvedčená, že pre žiadne dlhy a neúspech by sa Dušan nezastrelil,“ tvrdí presvedčene.
Argumentuje aj tým, že v osudový večer sa s Dušanom chystali na ples a ešte poobede normálne telefonoval so sekretárkou. Večer sa však neozýval, čo bolo u neho veľmi nezvyčajné. Následná noc, keď sa známy hokejista nevracal domov, bola najťažšou v živote Pašekovej. Keď jej v noci prišli zástupcovia Slovana Bratislava povedať, čo sa stalo, zrútil sa jej svet. Uviedla, že nerozumie tomu, prečo tento prípad nevyšetrovali ako vraždu a hneď ho uzavreli s tým, že Dušan Pašek si vzal život sám. „Nič sa nevyšetrovalo, pre policajtov to bola samovražda. Nezaoberali sa tým, že by to mohla byť vražda. Keď ma po nejakom čase zavolali, že mi vracajú jeho kufrík a videla som, ako to policajt zapisoval, bola som v šoku. V kufríku Dušan nosil moju fotku v striebornom srdiečku. A to srdiečko bolo zrazu čierne. Vyzeralo to, akoby ho niekto začiernil. Zľakla som sa. Vyzeralo to, akoby sa mu niekto vyhrážal… Povedala som, že je to čudné. Strašne som sa bála, lebo aj bránu na dome nám niekto pomaľoval čiernou farbou. Stretla som sa vtedy aj s ministrom vnútra, ktorý povedal: Máte krásneho syna, žite pre neho, zabudnite, že sa niečo stalo. A dám vám dobrú radu – nerýpte do toho, nechajte to tak,“ spomína na hrozivé momenty Pašeeková.
V jednom z rozhovorov v roku 2008 dokonca označila, čo by mohlo stáť za smrťou jej manžela. “Myslím si, že je za tým pán Široký. Hokejové aktivity môjho syna Dominika som odstrihla aj preto, kto vedie slovenský hokej. Preto som ho dala na iné športy. Ani som nevedela, že Dušana uvedú do Siene slávy. Akurát Dominik to prežíva ťažšie,” uviedla pre desiatimi rokmi v rozhovore pre Plus jeden deň.
Na verejnosť prenikli aj informácie, že Dušan Pašek vraj pomáhal Štátnej bezpečnosti. Jeho krycie meno bolo Hokejista, takmer celý spis bol po nežnej revolúcii zničený. Ľuba Pašeková si o tom myslí niečo iné: „Bola som prekvapená, keď som to videla. V živote som sa s ním o tom nebavila. Neverím tomu a neviem, prečo to teraz niekto vytiahol. Neverím, že spolupracoval. V tom období som s ním ani nežila a to obdobie je pre mňa neznámou.“
Dušan Pašek patril k najvýraznejším osobnostiam histórie slovenského a československého a hokeja. V československom reprezentačnom drese odohral 196 zápasov a strelil 69 gólov. Na MS v roku 1985 bol členom národného tímu, ktorý získal zlatú medailu. Československo reprezentoval na ZOH v rokoch 1984 a 1988. Z roku 1984 má striebornú olympijskú medailu. Následne nastupoval aj v NHL v drese Minnesoty North Stars. V roku 2007 zaradili Dušana Pašeka, ktorý bol v 80. rokoch spolu s Dáriusom Rusnákom, Igorom Libom a Vincentom Lukáčom jednou z najväčších postáv slovenského hokeja, in memoriam do Siene slávy slovenského hokeja.
 
Príspevok Smrť Dušana Pašeka pred 20 rokmi uzavreli ako samovraždu aj napriek mnohým pochybnostiam zobrazený najskôr Hlavné správy.