Bratislava 2. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Nemôžeme tolerovať etnickú diskrimináciu v školstve, pri hľadaní zamestnania, alebo v ďalších oblastiach života. Z minulosti sa musíme poučiť, nesmieme dovoliť, aby sa hrôzy a bezprávie zopakovalo. Pri príležitosti dnešného Pamätného dňa rómskeho holokaustu – Porraimos to povedal predseda Strany maďarskej komunity (SMK) József Menyhárt.
Ilustračné foto

Rómovia, líšiaci sa od väčšinových národov svojou kultúrou, jazykom a životným štýlom, sa podľa SMK stali ľahkou korisťou národných socialistov hlásajúcich čistú rasu. “Organizovanosť a evidencia Rómov bola v tých časoch nedostatočná, preto je ťažké odhadnúť počet obetí. Vyliata krv nevinne odvlečených do táborov, vyhladovaných, zbavených akýchkoľvek ľudských práv, umučených a zavraždených si ale žiada, aby sme sa pozreli do očí minulosti,” uviedol Menyhárt s tým, že pokoj a lepšia budúcnosť môže nastať len vtedy, ak sa vyrovnáme s minulosťou.
Pamätný deň rómskeho holokaustu je podľa SMK dôstojnou možnosťou na to, aby sme prejavili vzájomný ľudský prístup ku všetkým spoluobčanom.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.