Bratislava 23. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)
 
Mimoparlamentná Strana maďarskej komunity (SMK) navrhuje ostatným opozičným stranám pravidelné konzultácie formou „okrúhleho stola“. Mali by zjednotiť stanoviská a postup opozície v spoločenskej situácii, ktorá nastala po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Na tlačovej konferencii v sídle strany to v piatok uviedol jej predseda József Menyhárt.

Na snímke predseda strany SMK József Menyhárt

SMK tiež žiada odstúpenie policajného prezidenta Tibora Gašpara, ktoré je nevyhnutné pre objektívne vyšetrenie vraždy dvoch mladých ľudí, a tiež vytvorenie nezávislého parlamentného výboru na kontrolu tohto vyšetrovania.
O novovymenovanej vláde na čele s Petrom Pellegrinim (Smer-SD) Menyhárt vyhlásil, že je „v skutočnosti štvrtou vládou Roberta Fica“ (Smer-SD). „Dôveru slušných ľudí koalícia strán Smer-SD, SNS, Most-Híd už dávno stratila,“ skonštatoval s tým, že tento vývoj nasmeroval Slovensko skôr na východ, a nie k jadru Európy. „Pre SMK z toho vyplýva, že ak chceme naozaj slušnú vládu, musíme za ňu bojovať aj my sami. K tomu je potrebná efektívna opozičná spolupráca,“ zdôraznil predseda SMK.
„Aby sme dokázali presvedčiť nespokojný dav v uliciach, že existuje reálna a slušná alternatíva, ktorej môžu ľudia veriť,“ zdôvodnil Menyhárt potrebu okrúhleho stola. Za ním sa chce SMK zísť s predstaviteľmi hnutia OĽaNO a strany SaS. Neskôr i s predstaviteľmi KDH a novovznikajúcich strán Progresívne Slovensko a SPOLU — občianska demokracia.
SMK považuje predčasné voľby za najlepšie možné riešenie súčasnej situácie na Slovensku. „Čiastočná výmena vlády a prezlečenie niektorých figúrok nestačí. To je bábkové divadlo. Gábor Gál namiesto Lucie Žitňanskej (obaja Most-Híd, pozn. TASR) predsa nemôže byť krok vpred,“ kritizoval predseda SMK. Podľa neho je tiež nemysliteľné, aby jedna parlamentná strana hovorila o potrebe referenda a druhá opozičná strana, ktorá je jej prirodzeným partnerom, presný opak.
„Momentálne je nutnosť spojenia síl opozičných strán, nakoľko nie je možné vytvoriť reálnu alternatívu slušnej, atickej politiky bez toho, aby boli zosúladené niektoré otázky a niektoré smerovania opozičných strán,“ doplnil predseda Republikovej rady SMK Peter Öry. Podľa neho sú pravidelné okrúhle stoly potrebné, nakoľko nie je možné pripraviť predvolebnú spoluprácu v priebehu jedného týždňa.
SMK už rokovala s hnutím OĽaNO i so stranou SaS. Podporuje iniciatívu OĽaNO za vypísanie referenda o predčasných voľbách. Ponuku predsedu hnutia Igora Matoviča na spoločný postup v predčasných parlamentných voľbách SMK víta. Podľa Öryho to môže byť však iba formou volebnej koalície. „Na kandidátku žiadnej strany SMK nemieni ísť,“ ozrejmil.
 
Príspevok SMK vyzvala opozičné strany na pravidelné rokovania za okrúhlym stolom zobrazený najskôr Hlavné správy.