Bratislava 15. marca 2018 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Slovenským poslancom Európskeho parlamentu (EP) za stranu Smer-SD sa nepáči štýl, akým médiá parafrázovali vyjadrenia premiéra Roberta Fica o mafii na východe Slovenska. Smolková, Beňová, a Maňka tiež vyzývajú delegáciu EP, aby sa zamerala na krajiny, z ktorých mafia prerastá do iných štátov únie.

Na snímke Monika Smolková

Na oficiálnom facebookovom profile Smer-SD dnes publikoval stanovisko troch eurposlancov tejto vládnej strany, ktorí sa kriticky vyjadrili k správe delegácie EP po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Ako najväčší problém však europoslanci vnímajú spôsob, akým o problematike informovali médiá.
“V posledných dňoch sme svedkami neskutočných manipulácií a zavádzania, čoho dôkazom je aj parafrázovaná a z kontextu vytrhnutá veta predsedu vlády. Absolútne odmietame, aby z východného Slovenska niekto umelo vyrábal raj mafie. Očakávame, že rovnaký záujem budú poslanci Európskeho parlamentu venovať aj krajinám, z ktorých mafiánske štruktúry prerastajú do iných členských štátov,” píše sa v stanovisku, ktoré vydali poslanci Európskeho parlamentu za stranu Smer-SD Monika Smolková, Monika Beňová, Vladimír Maňka, ktorí v Štrasburgu reprezentujú frakciu Socialistov a demokratov.
Europoslanci za Smer-SD takto komentoval i včerajší článok na Aktuality.sk a iných médiách, v ktorom sa píše, že “premiér Fico považuje tvrdenia o prítomnosti členov talianskej ‘Ndranghety na východnom Slovensku za absurdné. „Predstava, že by mafia mala záujem o východné Slovensko je absurdná, pretože tam nič nie je“ vyhlásil predseda vlády pred europoslancami. Pripustil len, že niektorí podnikatelia mohli mať záujem získať pôdu, aby mohli dostávať poľnohospodárske dotácie,” bolo uvedené v predmetnom článku.
K správe poslancov EP vydalo stanovisko aj Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR, ktoré odmieta niektoré nepodložené tvrdenia uvedené v správe europoslancov, ktoré sa odvolávajú na rozhovory členov poslaneckej delegácie EP s partnermi počas návštevy Slovenska. TASR o tom v stredu informoval hovorca rezortu diplomacie Peter Susko (viac v článku).
Včera sme tiež informovali o tom, že na Slovensko sa chystá druhá skupina europoslancov, ktorí budú opäť preverovať okolnosti vraždy a následného vyšetrovania prípadu Jána Kuciaka a jeho partnerky (viac v článku).