SMER, SNS, Most-Híd, SaS a OĽaNO hlasovali za vyslanie slovenských vojakov k ruským hraniciam. Proti boli len Kotlebovci a Kollárovci a dvaja “rebelujúci” poslanci

Bratislava 17. mája 2018 (HSP/Foto: TASR- Martin Baumann)
 
Hlasovanie v parlamente o vyslaní ruských vojakov do Pobaltia ukázalo, ktoré strany podporujú vojnové štvanie voči Rusku a ktoré strany podporujú mier. Za provokáciu na ruských hraniciach hlasovali všetky vládne strany a strany štandardnej opozície. Za mierové riešenie, bez rinčania zbraňami, bola len strana Mariana Kotlebu ĽSNS a Kollárova Sme rodina.

Ilustračné foto

Bývalý premiér Róbert Fico prednedávnom na Slavíne vyhlásil, že on aj jeho strana SMER odmieta protiruské besnenie. Podľa Fica krajina, ktorá je servilná a malá, stráca svoju vlastnú tvár. “Krajina môže byť malá, ale nemusí byť servilná, môže byť suverénna. Na to stačí, keď sa drží medzinárodného práva,” povedal Fico, ktorý v tejto súvislosti pripomenul kritiku vlády Mikuláša Dzurindu za povolenie preletu bombardérov do Juhoslávie, stiahnutie vojakov z Iraku v roku 2007 či postoj pri vypovedaní ruských diplomatov, na ktoré podľa neho v danom okamihu neexistovali žiadne dôvody.
Smer-SD podľa Fica nepodporoval a ani nebude podporovať vojenské dobrodružstvá. Vyjadril tiež podporu predstaviteľom vlády a jej zahraničnej politike, “ktorá bude nielen suverénna, ale po výkone ktorej, keď sa ráno zobudím, sa budem môcť pozerať do zrkadla”.
Ako sa však ukázalo v jeho prípade nie po prvýkrát, zase to bolo len populistické vyhlásenie. Reálne Fico aj jeho strana opäť podporili provokáciu pri ruských hranicicach.
V stredu sa v pléne NR SR konalo hlasovanie o vyslaní 152 vojakov do Pobaltia, teda do blízkosti ruského územia. Zo strany SMER hlasovali za tento návrh všetci poslanci, vrátane Fica, s výnimkou poslanca Ľuboša Blahu, ktorý hlasoval proti.
Ľuboš Blaha však zrejme nemá v SMER-e silné slovo a tak ostal ako sám vojak v poli: “Dnes som v parlamente hlasoval PROTI vyslaniu slovenských vojakov do Pobaltia. Veľmi ma mrzí, že NATO takto hlúpo a primitívne provokuje Ruskú federáciu.
Rusko je náš priateľ a ak nás niečo ohrozuje, tak sú to vojnoví štváči na Západe, zbrojárski lobisti a fanatickí rusofóbovia. Som zvedavý, ako by reagovali Američania, ak by na mexicko-amerických hraniciach cvičili ruskí vojaci. Stačilo poslať sovietske zbrane na Kubu a bola z toho takmer jadrová vojna.
Som si istý, že kvôli agresívnej politike NATO bude rásť odpor Slovákov voči tomuto vojenskému spolku. Kopú si jamu…
Nikdy som nehlasoval za vysielanie slovenských vojakov do zahraničia a nikdy ani nebudem. Viac to komentovať nebudem, ale ubezpečujem vás, priatelia, že nielenže som hlasoval PROTI, ale kvôli takýmto rozhodnutiam rastie aj môj odpor voči NATO. Zbrojenie a provokácie nie sú cesta k mieru,” napísal Blaha na Facebooku.
Za tento návrh hlasovali aj poslanci vládnej strany SNS. Nebolo to ani prekvapujúce, keďže ho predložil práve minister obrany Peter Gajdoš, nominant SNS. Napriek tomu sa ale v strane našiel jeden odvážlivec a to poslanec Štefan Zelník, ktorý hlasoval proti provokácii na ruských hraniciach.
Za vyslanie slovenských vojakov na ruské hranice hlasovali aj slniečkárske a fanaticky prozápadné strany Most-Híd, SaS a OĽaNO. Naopak, proti štvaniu na ruských hranicicach a teda za mier hlasovali strany ĽSNS a Sme Rodina.
Na základe tohto hlasovania je paradoxom, keď niekto nazýva mierovú stranu fašistickou a pritom štandardné strany, ktoré to hlásajú, urobili presne to isté čo Adolf Hitler, keď vyslal svojich vojakov najprv k ruským resp. sovietským hraniciam a neskôr ich aj prekročil. Ktoré strany sú teda skutočne fašistické a vojnuchtivé?
Sklamaním boli aj hlasovania nezaradených poslancov. Všetci totiž hlasovali za, a to aj Martina Šimkovičová a Peter Marček, ktorý hlása, že je priateľ Ruska. V prípade Marčeka sa to však neskôr vysvetlilo. Natočil video, kde vysvetlil, že chcel hlasovať proti tomuto návrhu, lenže si pomýlil gombík.

Prečítajte si kompletný zoznam poslancov, ako hlasovali o tomto návrhu :
Návrh na vyslanie príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky v rámci Posilnenej predsunutej prítomnosti NATO do Lotyšskej republiky, Litovskej republiky, Estónskej republiky a Poľskej republiky (tlač 977). Hlasovanie o návrhu uznesenia.
Za hlasovali
SMER-SD : Robert Fico, Robert Kaliňák, Ladislav Andreánsky, Jozef Burian, Vladimír Faič, Martin Glváč, Peter Chudík, Mikuláš Krajkovič, Róbert Madej, Peter Náhlik, Ján Podmanický, Erik Tomáš, Ľubomír Želiezka, Michal Bagačka, Juraj Blanár, Dušan Čaplovič, Pavol Goga, Mária Janíková, Ladislav Kamenický, Stanislav Kubánek, Ľuboš Martinák, Martin Nemky, Róbert Puci, Jozef Valocký, Vladimír Baláž, Dušan Bublavý, Miroslav Číž, Dušan Galis, Augustin Hambálek, Dušan Jarjabek, Marián Kéry, Ján Kvorka, Vladimír Matejička, Milan Panáček, Ján Senko, Jana Vaľová, Jaroslav Baška, Jozef Buček, Emil Ďurovčík, Tibor Glenda, Jozef Ježík, Maroš Kondrót, Marek Maďarič, Dušan Muňko, Peter Šuca, Ľubomír Vážny
SNS : Andrej Danko, Jaroslav Paška, Eva Antošová, Karol Farkašovský, Magdaléna Kuciaňová, Juraj Soboňa, Radovan Baláž, Dušan Tittel, Tibor Bernaťák, Tibor Jančula, Stanislav Kmec, Eva Smolíková
Most-Híd : Béla Bugár, Lucia Žitňanská, Eduard Adamčík, Elemér Jakab, Peter Vörös, Peter Antal, Katarína Cséfalvayová, Peter Kresák, Ladislav Balódi, Martin Fedor, Edita Pfundtner, Tibor Bastrnák, Andrej Hrnčiar, Irén Sárközy
SaS : Lucia Ďuriš Nicholsonová, Martin Klus, Ľubomír Galko, Alojz Baránik, Miroslav Ivan, Jozef Rajtár, Natália Blahová, Karol Galek, Eugen Jurzyca, Milan Laurenčík, Vladimír Sloboda, Renáta Kaščáková, Peter Osuský, Anna Zemanová, Ondrej Dostál, Branislav Gröhling, Jana Kiššová, Radovan Pavelka
OĽaNO : Veronika Remišová, Ján Budaj, Silvia Shahzad, Elena Červeňáková, Eduard Heger, Miroslav Sopko, Martin Fecko, Marek Krajčí, Natália Milanová, Alan Suchánek, Soňa Gaborčáková, Jozef Lukáč, Anna Verešová
Nezaradení poslanci : Martin Poliačik, Miroslav Beblavý, Alena Bašistová, Igor Janckulík, Simona Petrík, Richard Vašečka, Zuzana Zimenová, Viera Dubačová, Peter Marček (pozn.red.: pomýlil sa, chcel hlasovať proti), Zsolt Simon, Oto Žarnay, Rastislav Holúbek, Martina Šimkovičová
Neprítomní 
SMER-SD : Igor Choma
SNS : Anton Hrnko, Peter Pamula
SaS: Jana Cigániková
OĽaNO : Igor Matovič, Gábor Grendel, Ján Marosz
Nezaradení poslanci : Katarína Macháčková, Jozef Mihál
Proti hlasovali
Ľuboš Blaha (SMER-SD), Štefan Zelník (SNS)
ĽSNS : Marian Kotleba, Milan Uhrík, Milan Mazurek, Martin Beluský, Juraj Kolesár, Rastislav Schlosár, Stanislav Drobný, Stanislav Mizík, Natália Grausová, Martin Kotleba, Ján Mora, Ján Kecskés, Peter Krupa, Jana Nehézová
Sme Rodina : Boris Kollár, Milan Krajniak, Peter Pčolinský, Ľudovít Goga, Adriana Pčolinská, Zuzana Šebová, Petra Krištúfková, Peter Štarchoň
Samuel Gdovin
 
Príspevok SMER, SNS, Most-Híd, SaS a OĽaNO hlasovali za vyslanie slovenských vojakov k ruským hraniciam. Proti boli len Kotlebovci a Kollárovci a dvaja “rebelujúci” poslanci zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)