Bratislava 23. februára 2019 (SITA/HSP/Foto: TASR- Michal Svítok)
 
Smer-SD navrhuje zaviesť bezplatné vydanie všetkých druhov dokladov, o vydanie ktorých osoby požiadajú pre zmenu priezviska po uzavretí manželstva, a tiež o bezplatný zápis zmeny v obchodnom registri z tohto istého dôvodu

Ilustračné foto

Poslanci strany Smer-SD Robert Fico a Juraj Blanár chcú podporiť vytváranie tradičných foriem rodiny a uľahčiť finančnú situáciu manželov, a to oslobodením od rôznych poplatkov. Vyplýva to z návrhu novely zákona o správnych poplatkoch, ktorú predkladá do legislatívneho procesu skupina poslancov Národnej rady Slovenskej republiky za Smer-SD.
“Predložený návrh zákona má za cieľ podporiť vytváranie tradičných foriem rodiny a uľahčiť finančnú situáciu manželov, a to oslobodením od správnych poplatkov za úkony alebo konania podliehajúce poplatkovej povinnosti podľa zákona o správnych poplatkoch, ale i súdneho poplatku podľa zákona o súdnych poplatkoch (zápis zmien do obchodného registra), ktoré bezprostredne súvisia s uzatvorením manželstva a následne zmenou priezviska jedného z manželov v dôsledku uzatvorenia manželstva,” uvádzajú predkladatelia v dôvodovej správe k návrhu.
Pôjde napríklad aj o bezplatné vydanie všetkých druhov dokladov, o vydanie ktorých osoby požiadajú pre zmenu priezviska po uzavretí manželstva, a tiež o zápis zmeny v obchodnom registri z tohto istého dôvodu.
Účinnosť zákona predkladatelia navrhujú od 1. júla 2019.
 
Príspevok Smer-SD navrhuje zrušiť viaceré poplatky, a tým zlepšiť finančnú situáciu manželov zobrazený najskôr Hlavné správy.