Bratislava 20. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)
 
Vládny Smer-SD navrhne, aby ústavných sudcov volil priamo parlament 90-timi hlasmi. Kandidát, ktorý by získal ústavnú väčšinu, by sa automaticky stal ústavným sudcom. Oznámil to podpredseda parlamentu Martin Glváč (Smer-SD) po stretnutí koaličných strán s prezidentom SR Andrejom Kiskom k otázke nových pravidiel výberu ústavných sudcov. Dnes parlament volí kandidátov na ústavných sudcov, predkladá ich prezidentovi SR a ten z nich potom menuje ústavných sudcov. Glváč sa pri zmene odvoláva na Benátsku komisiu.

Na snímke sprava podpredseda strany SNS Jaroslav Paška, poslanec NR SR Tibor Bernaťák (SNS), podpredseda strany Smer-SD Martin Glváč, poslanec NR SR Róbert Madej (Smer-SD), podpredseda strany Most-Híd Gábor Gál a poslanec NR SR Peter Antal (Most-Híd)

Úvahy Smeru-SD považuje prezident SR Andrej Kiska za nebezpečné. Treba sa podľa neho spýtať, aký je skutočný úmysel. Hlava štátu po stretnutí s koaličnými stranami zdôraznila, že správne nastavený systém bŕzd a protiváh je zárukou toho, že sa moc neskoncentruje v jedných rukách a že Ústavný súd SR nebude slúžiť záujmom aktuálnej parlamentnej väčšiny. Kiska tiež uviedol, že nevidí také zásadné prekážky, ktoré by bránili koalícii a opozícii dohodnúť sa na zmenách pravidiel výberu ústavných sudcov.
Správu aktualizujeme
 
Príspevok Smer-SD navrhne, aby ústavných sudcov volil priamo parlament zobrazený najskôr Hlavné správy.