Bratislava 18. septembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Poslanci Smeru a SNS chcú zaviesť stabilnú, systémovú a vyváženú podporu umeleckej tvorby a kultúrnych aktivít študentov verejných vysokých škôl, ktoré v rámci svojej hlavnej činnosti robia tvorivú umeleckú činnosť. Ich návrh novely zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti ministerstva kultúry posunula NR SR do druhého čítania.

Na snímke Dušan Jarjabek

V súčasnosti by sa úprava dotkla študentov Vysokej školy múzických umení v Bratislave, Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave a Akadémie umení v Banskej Bystrici. „Napriek skutočnosti, že študentské projekty je dnes možné podporiť aj prostredníctvom Audiovizuálneho fondu alebo Fondu na podporu umenia, chýba osobitná samostatná platforma dotačnej podpory takýchto projektov,“ zdôvodnil predloženie návrhu predseda parlamentného výboru pre kultúru Dušan Jarjabek (Smer-SD).
Podľa Jarjabka zriadením a prevádzkou umeleckých verejných vysokých škôl štát uskutočňuje verejný záujem na takomto type vysokoškolského vzdelávania. „Preto je potrebné štátom garantované zabezpečenie dostatočných finančných prostriedkov na umelecké aktivíty študentov, ktoré je nevyhnutné pre ich vzdelávanie a osobnostný umelecký rozvoj. Z tohto dôvodu je dotačný systém ministerstva kultúry najvhodnejšou platformou na realizáciu uvedeného zámeru,“ uviedol Jarjabek s tým, že žiadateľmi o dotácie budú priamo umelecké verejné vysoké školy.
 
Príspevok Smer a SNS chcú zaviesť systémovú podporu tvorby a kultúrnych aktivít študentov umeleckých škôl zobrazený najskôr Hlavné správy.