Bratislava 29. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Odmena pre exekútora už nebude môcť presiahnuť samotnú istinu, teda vymáhanú dlžnú sumu

Na dnešnej tlačovej konferencii to oznámil opozičný poslanec Peter Pčolinský (Sme rodina) na margo opozičného pozmeňujúceho návrhu k novele Exekučného poriadku, ktorý dnes plénum Národnej rady SR podporilo.

Na snímke opozičný poslanec Peter Pčolinský (Sme rodina)Na snímke opozičný poslanec Peter Pčolinský (Sme rodina)

“Dnes je stav taký, že je pohľadávka napr. 20 eur, ale minimálna odmena pre exekútora môže byť 33 eur bez DPH. Tomuto je koniec. Ak máme pohľadávku 13 eur, tak vrátane odmeny, poplatkov a trov právneho zastúpenia máme z 13-eurovej pohľadávky 120 eur. Pozmeňujúci návrh spôsobí, že zo 120 eur bude môcť exekútor vymáhať zruba polovicu,” vysvetlil Pčolinský. Schválenou zmenou sa tiež určuje, že trovy právneho zastúpenia nemôžu byť vyššie ako samotný dlh.

Líder Sme rodina Boris Kollár priznal, že so schválením pozmeňujúceho návrhu ako opozičná strana nepočítali. “Keď sme raz niečo ľuďom sľúbili, tak to dodržíme. Povedali sme, že sa budeme snažiť chrániť ohrozené skupiny obyvateľstva, ako sú matky s deťmi či dôchodcovia. Podarila sa nám fantastická vec, preto sme tu a tie veci meniť budeme,” deklaroval Kollár.

Cieľom samotnej vládnej novely Exekučného poriadku je skoncovať s donekonečna otvorenými exekučnými konaniami, odbremenenie súdov od exekučnej agendy a tým zlepšenie prístupu k spravodlivosti. Právna norma je súčasťou reformného balíka, s ktorým prišla ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd). Zmeny v zákone majú od apríla popri zefektívnení exekúcií priniesť väčšie požiadavky na exekútorov, oveľa jednoduchší má byť aj odklad exekúcie. Novinkou je napríklad i zverejňovanie poverení na vykonanie exekúcie.

Rezort pod vedením Žitňanskej chce odbremeniť súdy od agendy spojenej s exekučnými konaniami. Tú sústreďuje na Okresný súd v Banskej Bystrici, ktorý sa stane jediným exekučným súdom na Slovensku. Zvyšné súdy by sa mali venovať predovšetkým tomu, načo sú určené – riešeniu sporov. Ministerka tak očakáva zrýchlenie súdnych konaní ako takých.

Dôvodom predloženia zmien je, aby exekučné konania boli férové. Tomu má napomôcť pretrhnutie väzby medzi oprávneným a súdnym exekútorom, väčšia disciplinárna zodpovednosť exekútorov a rovnomerné rozdeľovanie vecí medzi súdnymi exekútormi v rámci kraja.