Bratislava 15. septembra 2018 (SITA/HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)
 
Na prednáške pod názvom Rozumieme tomu dobre čo sa deje, alebo kríza spravodajských služieb? účastníci z odborných kruhov a regionálnych riadiacich štruktúr hnutia diskutovali o možnostiach komplexného zabezpečenia obrany

Na snímke predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár

Obrana a bezpečnosť boli dlhodobo podceňované. Konštatoval to na úvod workshopu venovanom problematike bezpečnosti, obrane a ich zahranično-politickým aspektom predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár. “Pozitívne sa staviame k tomu, že tento trend sa postupne mení, máme však zásadné výhrady k absentujúcej širšej diskusii, ako aj k nedostatočnej transparentnosti,“ povedal Kollár. Kriticky sa vyjadril k malej participácii domáceho priemyslu na modernizácii našej armády. “Chceme, aby sa na modernizácii našej obrany čo najviac podieľal náš domáci priemysel a to transparentne, s rovnosťou šancí pre všetkých,“ objasnil Kollár jeden z cieľov hnutia. Workshop pod názvom Rozumieme tomu dobre čo sa deje, alebo kríza spravodajských služieb? hnutie Sme rodina – Boris Kollár usporiadalo v piatok v Bratislave. Účastníci z odborných kruhov a regionálnych riadiacich štruktúr hnutia diskutovali o možnostiach komplexného zabezpečenia obrany, požiadavkách na ozbrojené sily a spravodajské služby, ako aj aktuálne medzinárodné aktivity v tejto oblasti.
Zakladateľ a prvý riaditeľ rakúskeho úradu na ochranu ústavy a boj proti terorizmu Gert – Rene Polli vo svojom prejave datoval začiatok krízy spravodajských služieb od kauzy Snowden. Počas svojej prednášky, na konkrétnych príkladoch poukázal na skutočnosť, že v posledných rokoch sú informácie dodávané spravodajskými službami často ignorované. Poslanec a kandidát na prezidenta Milan Krajniak poukázal na potrebu prerokovania a schválenia strategických dokumentov a plánov v Národnej rade SR. Z hľadiska požiadavky na ozbrojené sily považuje Krajniak za potrebné budovať plnohodnotné ozbrojené sily, nie ich imitáciu, ktoré budú mať schopnosť plnohodnotne zasiahnuť v prospech občanov v prípade potreby, alebo klásť účinný ozbrojený odpor pri obrane našej suverenity aj samostatne až do príchodu spojencov. Poslanec Ľudovít Goga sa venoval aktuálnemu vývoju v EÚ a NATO a zdôraznil, že je potrebné sa zapájať do jednotlivých projektov PESCO (permanentná štruktúrovaná spolupráca EU).
Odbornú gesciu nad konferenciou prevzal generál v zálohe Pavel Macko, ktorý predstavil návrhy na zmenu dobrovoľnej vojenskej prípravy, zriadenie organizácie pre rozvoj dobrovoľnej prípravy a branných aktivít obdobnej modernizovanému Zväzarmu a návrhy na zavedenie štátneho programu vyzbrojovania a štátneho programu podpory zbrojnej výroby.
 
Príspevok Sme rodina: Obrana a bezpečnosť boli dlhodobo podceňované zobrazený najskôr Hlavné správy.