Bratislava 3. júla 2018 (HSP/Foto:PrintScreen)
 
Denník SME myslí boj proti konšpiráciám naozaj vážne. Svojich čitateľov sa v upútavke pýta, či veria vykonšpirovaným iluminátom alebo Petrovi Schutzovi. Ten na besede o dezinformačných médiách, medzi ktoré majú patriť aj Hlavné správy, vyvrátil konšpiračnú teóriu o páde dvojičiek po teroristickom útoku v septembri 2001, ktorej verí podľa prieskumu Globsec trend až 49% Slovákov.

Prieskum Globsec Trends 2018 bol realizovaný v štyroch európskych krajinách a to na Slovensku, Česku, Poľsku a Maďarsku. V rámci prieskumu vyplynulo, že Slovensko je krajina, ktorá najviac verí konšpiračným teóriám. 40% Slovákov si myslí, že NATO a USA podporujú teroristov v Sýrii. Putinovú politiku schvaľuje 41% Slovákov. Z mladých ľudí Putinovu politiku schvaľuje len 27%. Slovensko je podľa prieskumu krajinou, ktorá najmenej verí tomu, že sa Rusko pokúsilo ovplyvniť viaceré volebné výsledky v Európe. Väčšina Slovákov je ale i napriek tomu naklonená konšpiračným teóriám. Až 53% Slovákov verí, že tajné skupiny kontrolujú záležitosti vo svete s cieľom vytvoriť totalitný svetový poriadok.
 
V predmetnej besede na tému pádu dvojičiek Peter Schutz uviedol:
„Niekedy keď nemám čas na google, tak pomôže zdravý rozum. Buď máte nejakú predstavu o svete a viete čo je reálne, čo je racionálne možné a čo je iracionálne nemožné. Poviem príklad, tie dvojičky. Keď sa vás neustále pýtajú, ako je možné, že pri 600° C sa roztaví oceľová konštrukcia, tak ja hovorím že neviem, lebo som to v živote neštudoval, tak si to neviem predstaviť, ale viem si predstaviť inú vec, že všetky moje poznatky o svete a Amerike vylučujú, že by také niečo zorganizovala americká vláda. To je nemožné! To je nemožné že by to niekoho napadlo, že by si 3000 vlastných ľudí pozabíjali, pritom nie hocijakých, ale majetných a bohatých, to po prvé a po druhé, keby to zorganizovali, tak by to nemohli nikdy uskutočniť, pretože je to nemožné, lebo by na to potrebovali stovky, tisíce ľudí. To nie je žiadna sranda či už lietadlami, alebo nejakým spôsobom zvnútra podpáliť tie veže. Čiže na celú tú konštrukciu by potrebovali množstvo ľudí a je absolútne vylúčené, že by takáto vec neušla. Že by si niekto trúfol takúto vec, lebo to proste neexistuje udržať v tajnosti, na rozdiel od tých teroristov z Al kajdy, kde je veľmi ťažké, aby prenikli agenti tajnej služby. Čiže niekedy stačí  proste zdravý rozum… to nie je možné, to je absurdné, že by si niečo také zorganizovali Američania. To proste všetko čo viete o ľuďoch a o ich motiváciách, tak jednoducho toto neguje.“
 
Video: 

 
Príspevok SME proti konšpiráciám. Peter Schutz objasnil, ako to bolo s pádom dvojičiek zobrazený najskôr Hlavné správy.