Mosul 12. februára 2019 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-Ivor Prickett, The New York Times, World Press Photo via AP)
 
Chaos a bieda – to je teraz život v Mósule, viac ako 1,5 roka po tom, čo iracké sily a koalícia vedená USA uskutočnili jednu z najsmrteľnejších vojen za desaťročia, aby oslobodila mesto od islamského štátu (IS, predtým ISIS)

Snímka z mesta Mosul

Čo bolo kedysi druhým najväčším mestom v Iraku a domovom miliónov ľudí, bolo v júli 2017 zničené na popol po tom, čo koalícia vedená USA ho zbombardovala a opätovne získala od IS. Odhaduje sa, že počas tejto vojny prišlo o život viac ako 10 000 civilistov.
Tisíce mŕtvych tiel sú stále pochované pod troskami kvôli nedostatku záchranných tímov a vybavenia. Miestni obyvatelia tvrdia, že celý proces spomaľujú podvody a korupcia.
“Neviete si ani predstaviť, aké ťažké to je – žiadne nemocnice, žiadne školy, žiadni učitelia. Sme ako živí mŕtvi. Máme tu cintorín, ale tu je to hrob pre žijúcich. Tam sú všade jamy, všade mŕtvoly, a ak aj niekto prinesie humanitárnu pomoc, miestni úradníci ju ukradnú, všetci sú skorumpovaní,” povedal pre RT obyvateľ Mósulu.
“Nezačala žiadna rekonštrukcia, všetky ich snahy o znovuvybudovanie sú len atramentom na papieri.”
Existujú vážne obavy, že sa IS vráti do mesta a využije korupciu a chaos na svoje znovuzrodenie. Americká koalícia vynaložila miliardy dolárov na bombardovanie Mósulu, ale keď skončila, neprispela ničím na jeho obnovu.
“V meste neexistujú žiadne základné služby, žiadne pracovné miesta – je to hrozné,” povedal jeden miestny obyvateľ. “Sme tu, bojujeme so všetkými ťažkosťami. Teraz ľutujeme, že sme sa niekedy vrátili. ”
Medzitým podľa odhadov OSN zostávajú približne 2 milióny Iračanov presídlených, pričom takmer 700 000 z nich pochádza práve z Mósulu.
 
Príspevok “Sme ako živí mŕtvi”, tvrdia občania Mósulu 1,5 roka po oslobodení od ISIS zobrazený najskôr Hlavné správy.