Bratislava 20. septembra 2018 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)
 
Andrej Kiska v stredu v Prezidentskom paláci vymenoval nových profesorov a zablahoželal im k najvyššiemu vedecko-pedagogickému titulu. Jeden z vymenovaných však v minulosti čelil niekoľkým škandálom, čo Kiska prehliadol.

Na snímke Andrej Kiska

Medzi akadamikmi, ktorých Kiska vymenoval za profesorov, je aj dekan telovýchovnej fakulty Univerzity Komenského Marián Vanderka, ktorý mal v roku 2012 problémy s plagiátorstvom v súvislosti s jeho knihou Teória športu a tréningu. Vanderka tiež v novembri minulého roka mal strčiť do dôchodcu a zhodiť ho na zem po tom, ako mu pri parkovaní neuhol z príjazdovej cesty, uvádzajú Hospodárske noviny.
Autormi problematickej knihy boli Tomáš Kampmiller, Marián Vanderka, Eugen Laczo a Pavol Peráček. Ukázalo sa, že prví traja autori okopírovali staršie texty z učebníc, ktoré písal ich zosnulý kolega Roman Moravec, autori ho však neuviedli ako zdroj. “Komisia konštatovala, že poukázanie na plagiátorstvo v danej veci bolo opodstatnené, i keď autori uvádzali dôvody, ktoré ich k tomu viedli,” povedal pred rokom rektor univerzity Karol Mičieta. Pripomenul denník SME.
“Váš titul nie je len ocenením vašej práce, ale aj nesmierne veľkým záväzkom, ako budete s vašim titulom narábať.  Očakáva sa, že váš hlas bude počuť. Často počúvame o tom, aké máme školstvo. Osobne prízvukujem, že aké máme školstvo, taká bude naša budúcnosť. A my všetci vieme, že v školstve je toho veľa čo naprávať a meniť. Často sa stretávame s priemernosťou – žiaľ, aj podpriemernosťou,” vyhlásil prezident Kiska.
Dodal, že na Slovensku máme niektoré výborné vysoké školy, úžasné fakulty. “Napriek tomu nám mladí ľudia utekajú študovať do zahraničia a čo je možno ešte horšie, potom sa nám nevracajú. Vieme že Slovensko, takú krásnu krajinu, bez mladých a talentovaných ľudí nepohneme ďalej. Milan Rastislav Štefánik povedal, že tí, ktorí si myslia, že slobodu za nich vybojuje niekto iný, si ju nezaslúžia. Dovoľte mi to parafrázovať. Tí, ktorí si myslia, že lepšie školstvo za nich vybojuje niekto iný bez toho, aby sa doň sami obuli, si možno tiež lepšie školstvo ani nezaslúžia.”
“Som presvedčený, že ste to práve vy, ktorých hlas potrebujeme počuť pri tých všetkých tých diskusiách v spoločnosti. Potrebujeme ho počuť, aby sme našu krajinu pohli ďalej. Aj v školstve máme veľa podpriemerných výkonov. Vo vede, vo výskume aj v pedagogickej činnosti. A žiaľ, máme tu také praktiky, za ktoré by sme sa za normálnych okolností mali aj hanbiť. Ale ja som presvedčený, že školstvo pohneme ďalej a vysoké školstvo má v tomto nesmierne dôležitú úlohu,“ povedal v závere príhovoru Kiska.
 
Príspevok “Slušnosť” nebola potrebná: Kiska vymenoval nových profesorov, medzi ktorými je aj údajný plagiátor a násilník zobrazený najskôr Hlavné správy.