Praha 24. júla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR – Pavel Neubauer)

Fenomenálny výsledok prezidentských, a teraz tiež parlamentných, volieb na Ukrajine je jasnou ukážkou potreby netradičných a neokukaných politikov a takáto požiadavka existuje aj v Českej republike. Komentátori sa tak teraz pýtajú, kedy u nás vyhrá, dajme tomu, strana Bolka Polívku? Pýta sa Jana Petrová

Na snímke Bolek Polívka

Nie, naozaj to nie je vtip. Ukazuje sa totiž, že aj herci odľahčenejších žánrov sa môžu zhostiť veľmi dôležitých funkcií. Podľa vyhlásenia ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktoré uskutočnil po parlamentných voľbách, budú členovia jeho strany v Rade sledovať celkom tri ciele. Prvým z nich je ukončenie konfliktu na východe krajiny, druhým potom vrátenie všetkých ukrajinských zajatcov a tretím majú Sluhovia ľudu v pláne bojovať proti korupcii. Nie sú však tieto plány príliš odvážne?

“Plány to sú smelé. Je otázka či tí, ktorí Zelenskému pomohli do prezidentského kresla, mu dovolia, aby tieto plány skutočne realizoval,” povedal v rozhovore pre Sputnik senátor Jaroslav Doubrava.

Senátor potom k prejavu Zelenského ďalej dodal:

“Priznám sa, že som veľmi rád, že som tam nepočul, v tom jeho prejave, slová o Kryme a podobne. Pretože už si asi uvedomuje konečne realitu, v akej táto situácia je. Ja by som veľmi privítal a veľmi si prial, aby konflikt na východe Ukrajiny sa skončil čo najskôr. Pretože, asi viete, že som navštívil v dobe, vlastne najväčších bojov, Luhanskú oblasť, takže viem, aké hrôzy tam občanov tejto oblasti stretávajú dnes a denne. Ja by som im veľmi prial, aby konečne zase mohli žiť v mieri a pokoji. Aj keď sa trošku obávam, že tie vzťahy medzi týmito východnými oblasťami, môžem povedať aj republikami a Ukrajinou, “pošpatneli” bojovaním a použitím vojakov proti civilnému obyvateľstvu a podobne.

Myslím si, že tam dokonca boli aj prípady pre medzinárodný súdny tribunál. Tie vzťahy natoľko “pošpatneli”, že riešenie v tej pôvodnej podobe do tej doby, tým myslím to obdobie, ako k tomuto všetkému došlo, už by som videl ako veľmi problematické. A myslím, že skôr dôjde na realizáciu ponuky, ktorú priniesli Porošenkovci, teda riešenie tohto problému pri zachovaní síce celistvosti Ukrajiny, ale za iných podmienok, ako tomu tak bolo. Takže si myslím, že to riešenie tohto stavu, aký bol, ako toto vypuklo, že to vlastne akosi stratilo vojnovými chúťkami Porošenka. ”

Opozičná platforma Viktora Medvedčuka, ktorého niekoľko dní pred voľbami prijal vo svojej kremeľskej pracovni Vladimír Putin, získala 12% hlasov voličov. Čo to podľa vás znamená? Veľa alebo málo Ukrajincov priamo podporuje spoluprácu s Ruskom?

Doubrava: Samozrejme, že ja by som bol radšej, keby ich bolo podstatne viac. Keby, napríklad aj tu pomery hlasov boli opačné. Ale je veľmi dobré, že je tam také množstvo opozičných, myslím si, že priaznivo uvažujúcich politikov. Je to dobrý signál do budúcnosti.

Sú na druhom mieste vo voľbách do Rady, hneď za stranou Zelenského …
Áno, to ja viem!

Česká republika nie je ľahostajná k tomu, čo sa deje na Ukrajine aj preto, že Ukrajinci aktívne pracujú v Česku, ale často sem prichádzajú nelegálne. Ukrajinci tvoria 80 percent nelegálnych pracovníkov. Uvádza sa, že cudzinecká polícia vlani odhalila nelegálny pobyt asi 5 000 ľudí, pričom najčastejšie išlo o Ukrajincov. Zmení sa táto situácia po parlamentných a predchádzajúcich prezidentských voľbách na Ukrajine? Aký je Váš názor?

V každom prípade je to zle, a to myslím, že je len malé percento skutočne odhalených nelegálnych pracovníkov. Ja by som bol rád, aby sa to zmenilo. A viete prečo? Pretože týchto ľudí, hoci robia veľmi kvalitnú prácu a sú veľmi pracovití, predsa len ich zamestnávatelia zneužívajú. Zneužívajú to, že sú tu ilegálne. Nie vždy s nimi dobre zaobchádzajú a nie vždy ich odmeňujú za prácu tak, ako by ich odmeňovať mali. Takže ja by som bol veľmi rád, keby k tej zmene došlo.

Možno, že budú viac pracovať doma, na Ukrajine. Predsa len Zelenský vyzýval všetkých Ukrajincov, aby sa vrátili na Ukrajinu.

To je síce pravda, ale čím ich chce Zelenský živiť? Akú prácu im chce ponúknuť? Ja si myslím, že bude asi ešte chvíľu trvať, než Zelenský presvedčí ľudí, že to myslí skutočne vážne a že chce, aby na Ukrajine bol konečne pokoj. Samozrejme, to súvisí aj s vyriešením zverstiev a potrestaním tých, ktorí tento stav zavinili. Preto som hovoril, že tam bude určite celý rad prípadov pre medzinárodný súdny tribunál.

Výsledky volieb na Ukrajine – je to vyjadrenie nádeje ľudí na nejaké zmeny alebo o čo ide?

Áno, myslím si, že je to vyjadrenie nádeje a že je to, predovšetkým volanie po zmene tohto stavu.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj