Kyjev 13. augusta 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Ukrainian Presidential Press Office)

Za “populistickú taktiku” označil v utorok predseda zahraničného výboru Štátnej dumy (dolnej komory ruského parlamentu) Leonid Sluckij nariadenie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o zjednodušení procesu nadobudnutia ukrajinského občianstva tým občanom Ruska, ktorí sa vo svojej vlasti cítia byť politicky prenasledovaní. Podľa Sluckého totiž Rusko nemá politických väzňov

Na snímke Volodymyr Zelenskiy

“Zelenského dekrét je rozhodne populistická taktika. V modernom Rusku nie sú žiadni politickí väzni. Na rozdiel od Ukrajiny, kde je stále nezákonne zadržiavaný Kirill Vyšinskij (šéfredaktor agentúry RIA Novosti Ukrajina),” uviedol Sluckij, ktorého citovala agentúra TASS.
Sluckij zároveň vyjadril silné pochybnosti, že davy “utláčaných utečencov” by sa ponáhľali využiť Zelenského zjednodušené pravidlá.

Zelenskyj “by mal lepšie premýšľať a starať sa o blaho svojich vlastných občanov”, mal by napraviť chyby svojho predchodcu Petra Porošenka, zrušiť blokádu samozvanej Doneckej ľudovej republiky a Luhanskej ľudovej republiky a “prestať bombardovať deti a starých ľudí v Donbase”, zdôraznil Sluckij.

“Najprv by mal prestať prenasledovať našich občanov z politických motívov a napokon prepustiť Vyšinského z väzby,” uzavrel predseda zahraničného výboru Štátnej dumy.

Zelenského nariadenie, ktoré podpísal v utorok, zaväzuje ukrajinskú vládu, aby pripravila zákon, ktorý “zjednoduší proces nadobudnutia ukrajinského občianstva tým občanom Ruska, ktorí sú prenasledovaní za svoje politické presvedčenie”. Dotknuté osoby by sa po novom nemuseli pri získaní ukrajinského občianstva vzdať občianstva Ruskej federácie.

Pravidlá jednoduchšej naturalizácie by sa mali týkať aj občanov tretích krajín, ktorí slúžili v ukrajinskej armáde. Zelenskyj v dokumente taktiež požaduje “optimalizáciu” azylového procesu pre občanov Ruskej federácie.

Zelenskyj sa zaviazal k udeľovaniu občianstva Rusom, ktorí “trpia” pod vládou Kremľa ešte v apríli po tom, ako bol zvolený za nového ukrajinského prezidenta.

“Vieme veľmi dobre, čo so sebou prináša ruský pas: Právo byť zatknutý za účasť na mierumilovnom proteste a právo nemať slobodné voľby,” uviedol vtedy Zelenskyj.

Ruský prezident Vladimir Putin rozšíril ešte v júli udeľovanie ruského občianstva v zjednodušenom konaní na všetkých obyvateľov Doneckej oblasti a Luhanskej oblasti na Ukrajine.

Zelenského kancelária vtedy vydala v súvislosti s Putinovým výnosom vyhlásenie, v ktorom vyjadrila presvedčenie, že “tento (Putinov) krok vytvára ďalšie prekážky na ceste k deeskalácii konfliktu a reintegrácii Donbasu”.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj