Bratislava 6. decembra 2017 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Včera sa začalo odvolávanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktoré trvalo až do 2.15 dnešnej noci Počas tohto pokusu o odvolávanie prišlo k viacerým výmenám názorov či urážkam, tie sa nakoniec preniesli aj na sociálne siete, kde sa k mimoriadnej schôdzi vyjadril aj Robert Kaliňak.
Na snímke vpravo predseda vlády SR Robert Fico a vľavo minister vnútra SR Robert Kaliňák (obaja SMER-SD) počas mimoriadnej schôdze Národnej rady Slovenskej republiky

Opozícii sa nepodarilo zosadiť ministra vnútra Roberta Kaliňáka, počas mimoriadnej schôdze parlamentu ich návrh podporilo 53 poslancov zo 128 prítomných, čo znamená že Kaliňák zostáva na svojej pozícii. Stojí za pripomenutie, že Kaliňáka sa už pokúšali zosadiť trikrát, a včera sa o to pokúšali po štvrtý krát.
Medzi opozičnými a koaličnými poslancami došlo počas 13 hodinovej schôdze k viacerými výmenám názorov.
Ešte počas začiatku schôdze poslanec NR SR za stranu Smer SD Ľuboš Blaha napísal, že namiesto Roberta Kaliňáka by mala odstúpiť komplet celá opozícii na čele s Kiskom a Matovičom.
”Opozícia zvolala mimoriadnu schôdzu. Chce odvolať ministra vnútra za to, že pozná daňového podvodníka. A tak som im pripomenul dvoch najznámejších daňových podvodníkov na Slovensku – prezidenta Kisku a poslanca Matoviča. Kiska na hulváta žiadal vratky za svoju volebnú kampaň a Matovič na svoje daňové podvody dokonca zneužil vlastnú matku,” napísal Blaha.
K odvolávaniu sa vyjadrila aj poslankyňa Lucia Nicholsonová zo strany Sloboda a Solidarita. Tá schôdzu označila za ”hacknutú”.
„Hackli nám ju hackeri Fico a Kaliňák. Lebo im to umožňuje rokovací poriadok. Chceli si zarobiť nejaké percentá ku klesajúcim preferenciám, a preto vo svojich nekončiacich prejavoch nahádzali kopy špiny na niektorých opozičných vyvolencov. Lenže nerátajú s tým, že vy, milí občania, nežeriete seno, ani tie ich bláboly,“ napísala Nicholsonová.
Na sociálnu sieť Facebook následne pridala aj video z rozpravy, kde sa z ostra pustila do poslanca Dušana Jarjabka zo Smeru.
„Pán Poslanec Jarjabek, ja vami hlboko opovrhujem a ani si neviete predstaviť ako. Za všetky tie prezlečené kabáty, tlčhubné reči, že vás hanba nefackuje. Dostali ste sa sem na Mečiarovom chrbte a smrdíte tu už pekné roky. Vy ste výkvet slovenskej politiky,“ povedala okrem iného Nicholsonová.
VIDEO z jej rozpravy:

K jej rozprave sa vyjadril Smerák Ľuboš Blaha, ten označil Nicholsonovej správanie za ”drzé a arogantné”.
”Je neuveriteľné, ako drzo a arogantne sa správa Nicholsonová, keď vedie schôdze NR SR. Dnes začala úplne hystericky nadávať mne a mojim kolegom, na čo som spochybnil jej schopnosti viesť parlament. Táto pani nemá vzdelanie, nemá morálku, nemá osobnosť,” napísal Blaha.
Z rána sa k odvolávaniu vyjadril aj líder strany Obyčajný ľudia a nezávislé osobnosti Igor Matovič. Ten vo svojom príspevku označil Kaliňáka za ”zhubný nádor” strany Smer.
”Korupcia je rakovinou Slovenska a Kaliňák jej jej zhubný nádor. Našim návrhom za jeho odvolanie, sme chceli pomôcť sebe, Slovensku, zlepencu a samozrejme aj Smeru.
Mohli si ho včera vyrezať a mali šancu na záchranu. Lenže oni sa rozhodli, že svojmu nádoru budú radšej “pomáhať a chrániť” ho … neuvedomujúc si, že ich nakoniec úplne zničí.”
Nakoniec sa k mimoriadnej schôdze parlamentu vyjadril na Facebooku aj minister vnútra Robert Kaliňák, ten poďakoval prejavenú podporu a dôveru a podotkol že ”pozícia nedokázala obhájiť svoje klamstvá, pretože nebola schopná vyvrátiť nami prednesené jasné a nespochybniteľné fakty. Dokonca nevedela reagovať ani v prípadoch, keď bola konfrontovaná so svojimi vlastnými zlyhaniami!” uviedol okrem iného Kaliňak.

Samuel Poništ