Ľubľana 28. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:Dejan Prešiček Twitter)
 
Slovinský minister kultúry Dejan Prešiček sa v pondelok vzdal funkcie vo vláde. K jeho demisii došlo po tom, ako ho zamestnanci jeho ministerstva obvinili zo šikanovania a zneužívania služobného postavenia. Informovala o tom agentúra AFP, ktorá dodala, že odbory na ministerstve žiadali Prešičkovu demisiu už minulý týždeň

Na snímke Dejan Prešiček

Odbory tvrdia, že Prešičkovo šikanovanie doviedlo jedného zo zamestnancov – jeho šoféra – k samovražde. Odborári ministra obvinili aj zo zneužívania služobného vozidla na súkromné účely. Prešiček uznal, že auto používal na súkromné účely, ale odmietol obvinenia zo šikanovania podriadených.
Premiér Marjan Šarec v pondelok prijal demisiu ministra kultúry s tým, že “po všetkom, čo sa stalo, si nevie predstaviť ďalšiu spoluprácu ministra s jeho podriadenými štátnymi tajomníkmi”.
Prešiček je už druhým členom Šarcovej menšinovej koaličnej vlády, ktorý odstúpil. Pred ním podal demisiu minister rozvoja Marko Bandelli. Dôvodom jeho odchodu z vlády bolo zneužitie funkcie.
Napriek všetkým škandálom sa Šarcova vláda teší v Slovinsku veľkej popularite – podľa najnovšieho prieskumu verejnej mienky ju podporuje 65,8 percenta respondentov.
Príspevok Slovinský minister kultúry odstúpil, údajne šikanoval podriadených zobrazený najskôr Hlavné správy.