Praha 24. augusta 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

Poslanec snemovne PČR a predseda hnutia Jednotný – alternatíva pre patriotov Ľubomír Volný na svojej facebookovej stránke komentoval informácie agentúry Reuters. Agentúra informuje, že v Slovinsku sa začali stavebné práce na ďalšom úseku plota pozdĺž južnej hranice s Chorvátskom, ktorý má zabrániť rastúcemu počtu migrantov v ilegálnom vstupe do krajiny

Ilustračné foto

Ako vyplýva z informácií Reuters, slovinská vláda minulý mesiac uzavrela zmluvu so srbskou firmou Legi-SGS, že na hranici s Chorvátskom postaví plot s dĺžkou 40 kilometrov. Po dokončení tejto časti dosiahne celková dĺžka plotu 219 kilometrov, pokryje teda skoro tretinu slovinských hraníc s Chorvátskom.

Poslanec Voľný to označil za “boj o Európu a o budúcnosť”.

“Na jednej strane racionalita, rozum a obrana národných záujmov, na strane druhej agresívna naivistická, zaslepená ideológia, korporátny fašizmus, nadnárodné záujmy, likvidácia všetkého tradičného čo nás obklopuje a toho, v čom sme vyrástli,” napísal s tým, že podľa neho si Slovinsko tento výber už urobilo.

Agentúra Reuters uvádza nasledujúce čísla: za prvých sedem mesiacov tohto roka slovinská polícia zaregistrovala 7 415 migrantov, čo je o 56 percent viac ako v rovnakom období minulého roka. Väčšina nelegálnych migrantov pochádza z Pakistanu, Alžírska, Afganistanu, Maroka a Bangladéša. Iba zlomok hľadá azyl v Slovinsku, pričom najviac z nich pokračuje do susedného Talianska a Rakúska.

Slovinsko začalo stavať plot na svojich hraniciach počas utečeneckej krízy v roku 2015, keď počas šiestich mesiacov krajinou prešlo pol milióna migrantov. Nový úsek plotu je vysoký asi 2,5 metra a postavili ho na brehoch rieky Kolpa, ktorá preteká medzi Slovinskom a Chorvátskom.

Migračná kríza

K rýchlemu rastu žiadateľov o azyl došlo po vypuknutí, tzv. Arabskej jari v roku 2011. Migrácia dosiahla krízové hodnoty v roku 2015, keď o azyl v Európskej únii požiadalo vyše 1,2 milióna ľudí. Odvtedy ich počet začína klesať a vlani dosiahol úroveň roka 2014, teda zhruba 600 tisíc ľudí. Napriek tomu je to stále trikrát toľko, ako tomu bolo pred desiatimi rokmi.

Hlavnou destináciou pre migrantov hľadajúcich azyl je Nemecko, Francúzsko a Grécko. Na konci roka 2015 podľa údajov, na ktoré sa odvoláva BBC, bol v Nemecku zaregistrovaný necelý milión žiadateľov o azyl.

Tento rok v júni hovorkyňa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) Carlotta Samiová upozornila na to, že kvôli zhoršujúcej situácii v Líbyi môže dôjsť k rastu počtu utečencov, ktorí sa snažia dostať do Európy cez Stredozemné more. Pokiaľ európske krajiny nenasadia viac záchranných lodí, potom sa mnohí z nich po ceste utopia.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj