Ilustračná fotografia. Foto: TASR

Bratislava 10. decembra (TASR) – Členovia Slovenského komorného orchestra pozývajú na stredajší (12.12.) Vianočný koncert v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie (SF). „Na úvod zaznie najznámejšie Concerto grosso g mol Vianočné, op. 6 č. 8 Arcangela Corelliho,“ TASR informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF.

Corelli hral Vianočné Concerto v roku 1690 pre potešenie jeho vtedajšieho nového patróna kardinála Pietra Ottoboniho (1667-1740). „Nasledovať budú vianočné kompozície františkána (brata Rádu menších bratov) Juraja Zruneka (1736-1789), ktorý celý svoj život strávil na území dnešného Slovenska,“ poznamenala na margo skladateľa, ktorého väčšina diel vznikla v žilinskom konvente. Veľmi významné v jeho tvorbe boli pastorely s vianočnou tematikou, ktoré zaznejú v premiére v úprave slovenského skladateľa Petra Jantoščiaka, rovnako ako „zabudnutá“ Zrunekova Vianočná omša č. 2 zo zborníka Harmonia pastoralis.

Po boku Slovenského komorného orchestra vystúpi spevácky zbor Bratislava Vocal Consort (Iveta Weis Viskupová zbormajsterka) a sólisti Alena Korekáčová, soprán, Laura Uhorskaiová, alt, Andrej Vancel, tenor, a Tomáš Šelc, bas.

Koncert sa začne o 19. h.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR