Bratislava 6. januára 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)
 
Minulý rok podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) charakterizovala teplá zima a mimoriadne teplé a dlhé leto. Už január 2018 bol na väčšine územia Slovenska veľmi teplý. Priemerná mesačná januárová teplota sa pohybuje od zhruba -5 °C v najchladnejších oblastiach do asi -1 °C na juhozápade Slovenska

Ilustračné foto

V roku 2018 však bola napríklad v Hurbanove priemerná januárová teplota až 3,4 °C a v Bratislave na Kolibe 2,6 °C. V Hurbanove bol január 4. až 6. najteplejší od roku 1872. Najteplejším dňom bol 29. január, keď v obci Blahová namerali až 15,9 °C.
Na prelome februára a marca zaznamenali jedno z najvýraznejších ochladení v roku 2018. Prvý marec bol v niektorých lokalitách najchladnejší deň – v Podhájskej namerali -15,8 °C, v Červenom Kláštore teplota klesla až na -25,6 °C. Typicky jarné počasie trvalo na území Slovenska len asi dva týždne a už v prvej polovici apríla Slovákov prekvapil príchod leta. Prvý letný deň, teda deň s teplotou 25 °C a viac, sa vyskytol už 9. apríla, v závere mesiaca sa denná teplota niekde vyšplhala až na 30 °C. Apríl 2018 bol na väčšine staníc vôbec najteplejším aprílom od začiatku systematických meraní na území Slovenska. Už v apríli sa tak začali objavovať prvé problémy so suchom.
Leto 2018 bolo druhé až piate najteplejšie aspoň od roku 1951, v Dudinciach bolo dokonca najteplejšie v histórii meteorologických meraní na tejto stanici. „Zaujímavým fenoménom tohtoročného leta bola veľmi dlhá perióda teplého počasia, ktorá sa vyskytla v júli a pokračovala v priebehu väčšiny augusta, pričom sme počas nej zaznamenali až 21 tropických dní v rade,“ konštatoval SHMÚ. Doteraz najdlhšia séria tropických dní sa na území Slovenska vyskytla v lete v roku 1994, keď na stanici v Kamenici nad Cirochou zaznamenali až 22 takýchto dní za sebou. Na väčšine staníc zaznamenali aj rekordný počet letných dní, napríklad v Žihárci bolo až 138 letných dní. Vyskytlo sa len jedno výrazné ochladenie, a síce v Hurbanove z 21. na 22. júna klesla teplota o 11,9 °C.
Záver októbra a začiatok novembra 2018 bol taktiež veľmi teplý. V Hurbanove 29. októbra namerali 24,1 °C, čo je 11 °C nad dlhodobým priemerom. Aj 4. novembra v Prievidzi namerali 23,9 °C, na krajnom východe Slovenska pri vodnej nádrži Starina sa oteplilo až na 24,6 °C. Táto hodnota je doteraz najvyššou novembrovou teplotou vzduchu od začiatku meraní na území Slovenska. Prvé ľadové dni, teda dni, keď denná teplota nevystúpila ani na 0 °C, sa vyskytli na prelome novembra a decembra 2018. Záver roka 2018 sa na území Slovenska vyznačoval teplým počasím. Od 22. do 31. decembra bola priemerná denná vzduchu výrazne nad dlhodobým priemerom.
Rok 2018 bol tiež zrážkovo podnormálny. „Jedna zaujímavá situácia sa vyskytla ešte na začiatku júna,“ uviedol SHMÚ. V stredu 6. júna 2018 sa na juhozápadnom Slovensku v popoludňajších až podvečerných hodinách vyskytli intenzívne zrážky, v Bratislave na Kolibe spadlo 53,8 mm zrážok, v Jakubove na Záhorí až 65,5 mm. V júli sa intenzívne zrážky vyskytli v tatranskej oblasti. Najvyšší úhrn zaznamenali v obci Tatranská Javorina spadlo až 163,2 mm zrážok. Intenzívne zrážky sa vyskytli aj na začiatku septembra, predovšetkým na juhozápade územia. „Za prvé tri dni septembra 2018 sme v rámci západného Slovenska na niektorých staniciach zaznamenali celkový úhrn viac ako 100 mm,“ informoval SHMÚ.
 
Príspevok Slovenský hydrometeorologický ústav: Zima 2018 bola teplá, leto mimoriadne teplé a dlhé zobrazený najskôr Hlavné správy.