Bratislava 29. septembra 2017 (HSP/Foto: Screenshot Facebook)

Poslanec europarlamentu Miroslav Mikolášik (KDH) tvrdí, že roboty by nemali získať právny status osoby
Ilustračné foto

Europoslanec Miroslav Mikolášik (KDH) sa vyjadril o legálnom statuse robotov – o tom, či roboty môžu dostať v budúcnosti štatút osoby.
„Je vylúčené, aby stroje mali práva a povinnosti, nech sú akokoľvek technicky vyspelé! Zodpovednosť za ne má výrobca,” napísal na sociálnej sieti Facebook europoslanec.
„Výrobcovia robotov – a nielen ľudia, čo čítajú science-fiction, vyrábajú stále sofistikovanejšie produkty a my nevieme, či tieto predmety, ktoré by raz mohli mať aj schopnosť niečo sa naučiť, modifikovať svoj program, napríklad cez internet, majú mať legálny status,“ uviedol vo videu europoslanec.
„Zatiaľ poznáme len dve skupiny, ktoré majú legálny status osoby. Je to človek – jednotlivec alebo je to právnická osoba. Otázka je, či máme my v EÚ ako prví na svete zaviesť takýto štatút legálnej právnej osoby pre sofistikované, ale predsa len predmety, ktorými sú roboty,“ pokračuje Mikolášik.
Europoslanec dodáva, že roboty nám síce budú uľahčovať život, ale „spolu s profesorkou Nevejansovou z Francúzska, ktorá po právnej stránke analyzovala celý problém, si myslíme, že v žiadnom prípade nie je správne, aby roboty dostali v Európskom parlamente alebo vôbec v právnom systéme sveta špeciálny štatút osoby.“

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.