Bratislava 5. februára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:maxpixel)
 
Problémy v pravoslávnom svete vrátane Ukrajiny, vznikajú kvôli nárokom niektorých stolcov na vyššie postavenie, vyhlásil v nedeľňajšom rozhovore pre RIA Novosti predstaviteľ Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku, arcibiskup MichalovskýKošický Juraj (Stránský)

Ilustračné foto

Arcibiskup Juraj zavítal do Moskvy s českou delegáciou pri príležitosti 10. výročia nastúpenia patriarchu Kirilla.
Problémy v pravoslávnom svete vznikajú kvôli nárokom niektorých stolcov na vyššie postavenie ako ostatní, ale sme predovšetkým biskupi Kristovi, nie je medzi nami žiadny rozdiel. Predstavený má samozrejme zvláštnu službu, ale každý predstavený je predovšetkým rovnaký biskup ako ostatní,povedal arcibiskup.
Podľa jeho názoru je potrebné pochopiť, že skončila doba ríši, že nie sú ríšske orlice. Kedysi spočívala príčina vyššieho postavenia Konštantinopolského patriarchátu vo svetovom pravoslávi práve preto, že sa nachádzal na území Rímskej ríše.
Podľa slovenského hierarchu si všetky miestne cirkvi uvedomujú komplikovanosť situácie, ktorá vznikla okolo Ukrajinskej cirkvi, a želali by si stretnutie, kde by bola otázka spoločne riešená.

Mali by sme prijímať všetky rozhodnutia spoločne s ohľadom na klady a zápory. Veď to patrí k tradíciám pravoslávnej cirkvi, mali by sme to robiť vždy,dodal arcibiskup Juraj.
Nová cirkev Ukrajiny bola založená na zjednocujúcom koncile v Kyjeve vlani v decembri v dôsledku spojenia dvoch nekanonických cirkevných štruktúr, ktoré predtým existovali na Ukrajine. Hlavou novej “autokefálnej Cirkvi sa stal metropolita Epifanij Dumenko.
Ukrajinská pravoslávna cirkev v čele s metropolitom Onufrijem odmietla účasť v tejto akcii. RPC označila kánonický význam koncilu v Kyjeve za ničotný a možnosť uznania Epifanio inými miestnymi cirkvami za sotva splniteľnú úlohu.
Konštantínopolský patriarcha Bartolomej odovzdal 6. januára Kyjevu tomos o autokefálii novej cirkvi. Z listiny vyplýva, že platí len na ukrajinskom území a že nesmie vymenovať biskupov alebo zakladať farnosti v zahraničí. Sú tu tiež ďalšie obmedzenia, ktoré robia novú štruktúru závislú na Konštantínopole. v Ruskej pravoslávnej cirkvi označili túto autokefáliu za bezvýznamnú a deň podpísania tomosu za tragický v dejinách svetového pravoslávia.
 

Príspevok Slovenský arcibiskup vysvetlil, prečo vznikajú problémy v pravoslávi zobrazený najskôr Hlavné správy.