Bratislava 12. augusta 2018 (HSP/Extraplus/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Prezidentské voľby budú až na jar budúceho roka no médiá začali so zverejňovaním rôznych nerelevantných prieskumov, kto by mal najväčšiu šancu spravovať na najbližších päť rokov Grasalkovičov palác.

Na kombosnímke Miroslav Lajčák, Robert Mistrík, Štefan Harabin a Marian Kotleba

Po tom, čo súčasný správca Andrej Kiska, ktorému vyprší zakúpená miestenka začiatkom júna 2019 oznámil, že už sa viac nebude uchádzať o post hlavy štátu začali pribúdať kandidáti ako huby po daždi. Venovať väčšiu pozornosť opovážlivcom typu Oskar Fegyveres, Bohumila Tauchmannová, Radovan Znášik, Juraj Zábojník, Robert Švec, Milan Krajniak, Eduard Chmelár, Marian Čaučík, či František Mikloško nemá zmysel. Všetci majú len istý okruh potenciálnych voličov a reálne nemajú šancu vážnejšie pohnúť s volebnými výsledkami.
Medzi vážnejších kandidátov patrí vedec Robert Mistrík, ktorého nominuje opozičná SaS, právnička z Progresívneho Slovenska Zuzana Čapútová a Béla Bugár ako kandidát Most-Híd. Z neslniečkarskeho tábora majú šancu zamiešať karty Štefan Harabin a Marian Kotleba. Najsilnejšia koaličná politická strana Smer-SD však stále nepostavila kandidáta a SNS oznámi svojho favorita na jeseň. Hoci „národniari“ avizovali kandidátku nežnejšieho pohlavia, opak by vraj mal byť pravdou. Na post hlavy štátu si trúfa samotný Andrej Danko. V každom prípade nasledujúce prezidentské voľby prinesú zmenu, ale akú to sa dozvieme až Deň po.
Dnes vieme s určitosťou len to, že nás neminie druhé kolo. A s absolútnou istotou vieme povedať, že máme dvoch kandidátov, ktorí vstupujú do súboja o prezidentské kreslo nečestne porušujúc pravidlá o prezidentskej kampani a výdavkoch vynaložených na jej priebeh. Ako by mohli Robert Mistrík a Zuzana Čapútová v prípade víťazstva byť morálnymi autoritami, ktoré od začiatočného vstupu do volebnej arény porušili pravidlá hry?
Táboru protisystémových kandidátov, v ktorom bol jasným favoritom bývalý predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin bol zasadený nečakaný úder zo strany ĽS Naše Slovensko, ktoré postavilo do volebného súboja svojho predsedu Mariana Kotlebu. Tým pádom sa voliči budú trieštiť. Otázka bude s akým kandidátom príde Smer-SD. Ak sa im aj podarí presvedčiť Miroslava Lajčáka, tak bude mať v prvom kole veľkú šancu Robert Mistrík, Béla Bugár, Štefan Harabin a Marian Kotleba.
A to práve preto, že pre slovenských voličov vrátane „smerákov“ Miroslav Lajčák predstavuje alibistického, úlisného, Bruselu a USA slúžiaceho pešiaka s nelichotivými morálnymi prehreškami, ktoré sa s nim vlečú z čias pôsobenia na Balkáne. A tie si zrejme uvedomuje aj samotný Lajčák, pretože si vie dobre zrátať, že je to pre neho vopred prehratý boj. Navyše strach z prevalenia jeho minulosti mu zabráni prijať ponuku strany Smer-SD. Taktiež by sa sociálni demokrati nemali spoliehať na Lajčákove dobré styky v zahraničí a už vôbec nie na jeho anglickú ochrankyňu barónku Caterine Ashtonovú, pretože slovenského prezidenta si nebudú vyberať zahraničné elity, ale Slováci.
Slovensku však hrozí vďaka vstupu Mariana Kotlebu do boja o prezidentské kreslo zopakovanie Banskobystrického scenára, v ktorom sa spoja všetci proti jednému a v tom prípade bude pre koalíciu i opozíciu vhodný iba jeden jediný kandidát a prezidentom sa tak ľahko môže stať práve Béla Bugár.
Lenka Mayerová
Článok pôvodne vyšiel v mesačníku Extra plus, www.extraplus.sk.
 
Príspevok Slovensku hrozí vstupom Mariana Kotlebu do boja o prezidentské kreslo zopakovanie Banskobystrického scenára, v ktorom sa spoja všetci proti jednému zobrazený najskôr Hlavné správy.