Bratislava 19. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Roman Hanc)
 
Portál hnonline.sk informoval o tom, že Národná banka Slovenska zverejnila prvú prognózu na rok 2021. Podľa údajov by malo klesnúť HDP, ale naopak stúpnuť inflácia

Ilustračné foto

Na portáli sa píše, že sa slovenské automobilky dokázali vyrovnať s prísnejšími emisnými normami. Na rozdiel od európskych konkurentov tak ich produktivita neklesla. Ďalej sa hovorí o tom, že sa darilo tiež exportu a že automobilky by mali byť akýmsi ťahúňom slovenského hospodárstva aj v ďalšom období.
Z prognózy danej banky tiež vyplýva, že v nasledujúcom roku dosiahne Slovensko cyklický vrchol a bude tak rásť až 4,3% rýchlosťou. Portál tvrdí, že podobnú hodnotu by si slovenská ekonomika mala udržať aj v roku 2020.
Avšak vyhliadky na rok 2021 nie sú tak priaznivé. Slovenskú ekonomiku vraj čaká výrazné ochladenie a ťažké časy. Centrálna banka totiž zverejnila údaje pre rok 2021. Očakáva sa rast HDP na úrovni len 3,1%, píše portál.
Podľa informácií je hlavnou príčinou tohto poklesu fakt, že odznie akýsi produkčný šok. Ten so sebou prináša odštartovanie výroby automobilky Jaguar Land Rover. To však nie je jediný dôvod.

Ľudovít Ódor, viceguvernér Národnej banky SR, uviedol, že pokles rastu HDP súvisí aj s tým, že Slovensko nedokáže kompenzovať nedostatok pracovnej sily.
 

Príspevok Slovenskú ekonomiku čakajú ťažké časy, varujú bankári zobrazený najskôr Hlavné správy.