Bratislava 22. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Prioritami Slovenska na septembrovom Valnom zhromaždení (VZ) OSN budú mier a prevencia konfliktov, spoločná “pozitívna” agenda, angažovanosť v globálnych témach a úloha SR v hlavných orgánoch organizácie. Vyplýva to zo stredajšieho uznesenia vlády.

Na snímke prezident Andrej Kiska

Zasadnutie VZ OSN sa začne 18. septembra v New Yorku, pričom všeobecná rozprava na najvyššej úrovni sa uskutoční od 25. septembra do 1. októbra. Témou 73. zasadnutia bude Dialóg a posilnenie multilateralizmu ako katalyzátora blahobytu všetkých osôb a udržateľnej planéty.
Delegáciu SR povedie prezident SR Andrej Kiska, jeho zástupcami budú minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) a stály predstaviteľ Slovenskej republiky pri OSN v New Yorku Michal Mlynár. Ďalších členov delegácie vymenuje Lajčák.
Slovensko bude podľa smernice pre postup delegácie aj naďalej prispievať do mierových operácií OSN na Cypre, Haiti a Blízkom východe. Bude tiež presadzovať reformu bezpečnostného sektora a boj proti terorizmu, extrémizmu a radikalizmu. V rámci migračnej politiky OSN chce zas zdôrazňovať právo štátov určiť si, koho prijmú na svoje územie.
Podľa dokumentu je pre Slovensko dôležitá aj implementácia Parížskej dohody a jej čo najširšia univerzalita. “Rok 2019 bude kľúčový pre urýchlenie opatrení na ochranu klímy a pre operatívnu realizáciu Parížskej dohody,” zdôrazňuje.
Čo sa týka úlohy Slovenska v orgánoch OSN, predložilo kandidatúru do Bezpečnostnej rady OSN na obdobie 2028 – 2029. Zároveň sa Peter Tomka uchádza o znovuzvolenie za sudcu Medzinárodného súdneho dvora v Haagu (MSD) na obdobie 2021 – 2030. Slovensko tiež predložilo kandidatúru Mlynára na post predsedu 6. právneho výboru VZ OSN počas 74. zasadnutia VZ OSN.
 
Príspevok Slovenskú delegáciu na septembrovom Valnom zhromaždení OSN povedie prezident Andrej Kiska. Slovensko bude presadzovať boj proti extrémizmu a radikalizmu, ale aj právo určiť, koho krajina príjme na územie zobrazený najskôr Hlavné správy.