Moskva 23. februára 2019 (HSP/Sputnik/Foto: TASR- Branislav Račko)
 

Sovietske lietadlá MiG-29, ktoré americký časopis The National Interest nazval stíhačkami, “privádzajúce NATO k šialenstvu”, budú chrániť vzdušný priestor Slovenska, kým nebudú krajine dodané z USA stíhačky F-16 najnovšej modifikácie Block 70/72

Ilustračné foto: Na snímke stíhačka MIG-29

Vláda súhlasila s návrhom ministerstva obrany predĺžiť dohodu s RAC MiG (ruský letecký výrobní podnik MiG) o službách údržby ľahkých viacúčelových stíhacích lietadiel MiG-29, ktoré sú vo vojenskej výzbroji slovenskej armády.

“Pri nahradení slovenských MiGov za „Američanov” samozrejme hrá určitú rolu politická stránka, pretože samy o sebe naše lietadlá môžu Slovákom stále slúžiť,” povedal Sputniku ruský letecký expert a šéfredaktor časopisu Vzljot Andrej Fomin.
Fomin: MiGy v službe v slovenskej armáde, ak si dobre spomínam, boli vypustené v 90. rokoch. Vzhľadom k modernizácii a predĺženia životnosti môžu byť v prevádzke až 40 rokov. Takže technický zdroj a bojové schopnosti vám pomôžu udržať tieto stíhačky v prevádzke. Ale Slovensko, rovnako ako ďalšie východoeurópske krajiny, sa ponáhľa, aby splnilo svoje záväzky voči NATO. Takže nahradzuje kvalitné ruské MiGy západnými obdobami. Nedávno, ako bolo zverejnené, sa to stalo v Maďarsku. Ale existuje aj ďalší príklad, Bulharsko, kde pokračuje využitie našich bojových lietadiel.
 
Existuje až 20 modifikícií MiGov, kto by veril, že Fulcrum MiG-29 je viac agilný než americký F-16 v manévrovaní…
Obe lietadlá sú štvrtej generácie, obaja majú svoje výhody a nevýhody, nepovedal by som, že jeden je lepší, druhý je horší. Môžem len poznamenať, že podľa informácií z otvorených zdrojov je v súčasnosti v prevádzke až 270 MiG-29 rôznych modifikácií. V ruských leteckých silách je ich až 40. Tieto stroje sú využívané vo viac ako 20 krajinách po celom svete. Štyri štáty vykonali opätovné nákupy.
Vo väčšine armád, ktoré zakúpili MiG-29, sa stal hlavným typom ľahkého bojového lietadla národného letectva. Teraz sa bude realizovať jedna rozsiahla zmluva, ktorá kvôli rade obmedzení nesmie byť zverejnená. Ale môžem uviesť Indiu, kde sa nedávno uskutočnila veľká dodávka stíhačiek na lodiach a navyše tu pokračuje program modernizácie už používaných MiG-29.
Na práve začatej najväčšej leteckej výstave Aero India 2019 v Bangalore sa uskutočnila prezentácia nových lietadiel MiG-35, čo je ďalší rozvoj MiG-29 a priblížili sa ku stíhacím lietadlám 5. generácie.
MiG-35 sa má zúčastniť výberového konania pre indické letectvo na nákup 110 lietadiel. Celková suma činí zhruba 1,4 biliónov rupií, čo je viac ako 20 miliárd dolárov. Stručne povedané, MiG sú v mnohých krajinách aktívne využívané. K dispozícii sú všetky nové vylepšené verzie, napríklad MiG-29M/M2, ktorý sa už exportuje. Existuje tiež veľká séria MiG-29 vyrobená v predchádzajúcich rokoch, ktorá sa za účasti výrobcu RSK MiG udržuje v lietajúcom stave, prebiehajú s ňou práce modernizácie a prispôsobenie sa požiadavkám súčasných operátorov, vrátane Slovákov. Mimochodom, jeden z prvých serióznych programov tohto druhu, kedy bolo vybavenie lietadiel upravené tak, aby vyhovovalo normám NATO, sa konalo na Slovensku. Tieto slovenské MiGy, verte mi, môžu slúžiť ešte viac než jeden rok.
 
Slovensko obdrží 12 jednomiestnych F-16 a dve dvojmiestne americké stíhačky za celkovú čiastku 1,6 miliárd eur. Ak budeme predpokladať, že „v hre” je obdobná ruská technika, bola by lacnejšia?
Konkrétne podrobnosti takýchto zmlúv naša strana z pochopiteľných dôvodov nezverejňuje. Ale pre odborníkov nie je žiadnym tajomstvom, že jednou z výhod ruských návrhov je, že aj pri podobnej kvalite lietadiel máme výhodnejšie cenové podmienky.
To sa týka ako samotného nakupovaného zariadenia, tak aj nákladov na jeho ďalší servis a údržbu. Ale opakujem, nemôžem menovať žiadne konkrétne čísla.
 
A kde sa dajú MiG-29 používať v boji?
Na mnohých miestach… V Afganistane, v krajinách Perzského zálivu, Etiópii, Eritrei, Juhoslávii, Indii, Jemene a Súdane. Ak hovoríme o nedávnej praxi, o čom všetci počuli, potom naše ministerstvo obrany oficiálne ukazovalo zábery a dávalo komentáre o činnosti našich stíhačiek v rámci ruskej leteckej skupiny, ktorá sa zúčastnila protiteroristickej operácie v Sýrii.
Samá sýrska armáda má podobné lietadlá. Mnoho ruských MiGov je na africkom kontinente, kde samozrejme nielen stoja v hangároch, ale sú používané podľa potreby.
 

Príspevok Slovensko sa zbaví stíhačiek MiG-29, ktoré NATO “privádzajú k šialenstvu” zobrazený najskôr Hlavné správy.