Bukurešť 11. septembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Rumunsko ako prvé uznalo samostatné Slovensko, a to ešte 18. decembra 1992, pred oficiálnym rozdelením

Na snímke vľavo predseda vlády SR Peter Pellegrini a predsedníčka vlády Rumunska Viorica Dancilová

Slovensko plne podporuje vstup Rumunska do schengenského priestoru aj do Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Na svojej návšteve Bukurešti to povedal premiér Peter Pellegrini po stretnutí so svojou rumunskou kolegyňou Vioricou Dancilaovou. Partneri spolu hovorili o európskych otázkach, energetickej bezpečnosti, vzájomnej hospodárskej výmene aj o školstve a kultúre. Zástupcovia krajín podpísali program spolupráce v oblasti vzdelávania medzi ministerstvami školstva na roky 2018 – 2022 a program spolupráce medzi ministerstvami práce v oblasti inšpekcie práce. Z toho budú podľa rumunskej premiérky profitovať napríklad rumunskí pracovníci na Slovensku.
Dancilaová vyzdvihla aj vysokú úroveň spolupráce v oblasti vnútornej bezpečnosti, najmä pokiaľ ide o medzinárodný boj proti drogám. Rumunsko sa bude podľa nej počas svojho predsedníctva v Rade EÚ v prvom polroku 2019 sústrediť na tému bezpečnosti a zfunkčnenie schengenského priestoru. Tu Pellegrini opätovne potvrdil podporu Slovenska. „Pre lepšiu ochranu Európskej únie je dôležité pokračovať v rozširovaní schengenského priestoru. Je potrebné, aby sa hranice posunuli čo najviac na juh. Slovensko zastáva názor, že ak niekto splní podmienky, a je preukázané, že je pripravený, mal by byť zaradený do schengenského priestoru. Nie je správne, aby vstup alebo nevstup bol zneužívaný na politické ciele, škodí to bezpečnosti EÚ,“ zdôraznil Pellegrini. Počas predsedníctva sa chcú Rumuni sústrediť aj na ďalšiu tému – kohéziu a znižovanie regionálnych rozdielov. To podporuje aj Slovensko. Pellegrini zároveň dúfa v úzku spoluprácu medzi rumunským predsedníctvom v Rade EÚ a slovenským predsedníctvom vo Visegrádskej štvorke. Okrem toho bude Slovensko predsedať aj ministerskej rade OECD. Rumunsko má záujem o vstup aj do tejto organizácie, v čom ich takisto Slovensko podporuje.
Dancilaová i Pellegrini špeciálnu pozornosť venovali aj téme obrany a misiám, v ktorých slúžia vojaci oboch krajín. Takisto sa venovali oblasti energetiky a energetickej bezpečnosti. Pellegrini v tejto súvislosti pripomenul, že aj Rumunsko zastáva ten istý postoj ako Slovensko, a teda, že sú proti výstavbe plynovodu Nord Stream 2. Pokiaľ ide o vzájomnú hospodársku výmenu, tá vlani dosiahla rekordných 2,74 miliardy eur, v Rumunsku pôsobí takmer 700 slovenských firiem. Obaja partneri dúfajú, že tieto čísla ešte porastú. Delegácie spolu hovorili aj o spolupráci v oblasti školstva. Ako Dancilaová ďalej informovala, 28 rumunských univerzít spolupracuje so slovenskými, čím sa rozvíja veda, výskum a upevňujú kultúrne väzby. V Rumunsku pritom žije početná slovenská menšina.
Ako dodal Pellegrini, jeho dnešná návšteva je potvrdením nadštandardných vzťahov medzi krajinami. Slovensko nezabudlo, že Rumuni sa nepodieľali na vstupe vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v auguste 1968. Zároveň pripomenul, že ako prví uznali samostatné Slovensko, a to ešte 18. decembra 1992, teda pred oficiálnym rozdelením. Premiér pripomenul aj fakt, že rumunská armáda bojovala na Slovensku a oslobodila takmer tretinu nášho územia. Viorica Dancilaová sa zároveň poďakovala, že Slovensko chráni pamiatku ich vojakov, ktorí na území SR v druhej svetovej vojne padli.
Slovenský premiér sa počas svojej návštevy Rumunska stretáva aj s prezidentom Klausom Iohannisom a predsedami Poslaneckej snemovne a Senátu Liviom Dragneom a Calinom Popescu-Tariceanom. Pellegrini v rámci oficiálnej návštevy položí kyticu k buste Alexandra Dubčeka v parku pri Sala Palatului v centre Bukurešti. Busta tohto slovenského politika je umiestnená v bukureštskom parku od augusta 2016.
 
Príspevok Slovensko – Rumunsko: Podporujeme vstup Rumunska do schengenského priestoru aj OECD zobrazený najskôr Hlavné správy.